Κύπρος: Συμπληρώθηκε το «καρέ» των ημιτελικών

Ανόρθωσις, Ολυμπιάδα Ν. και Robo Markets ΑΕΛ συμπληρώνουν μαζί με τον Property Gallery Απόλλων το «καρέ» των ημιτελικών του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών.

Στους επαναληπτικούς αγώνες της ενδιάμεσης φάσης που έγιναν την Τρίτη 09 Φεβρουαρίου 2021 η Ανόρθωσις μετά από ένα εξαιρετικό αγώνα κέρδισε για δεύτερη φορά την Lemesos Volleyball με 3-2 σετ. Η «Μεγάλη Κυρία» προκρίθηκε με δεύτερη νίκη και συνολικό σκορ 05-01.

Εξάλλου, Ολυμπιάδα Νεαπόλεως και Robo Markets ΑΕΛ τέσσερις μέρες πριν από το μεταξύ τους ντέρμπι για την 13η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών προκρίθηκαν με δεύτερες νίκες επί ΑΕΚ και UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου. Οι αγώνες έγιναν σε Λάρνακα και Αυγόρου αντίστοιχα.

Εύκολες  προκρίσεις Robo Markets ΑΕΛ / Ολυμπιάδα Ν.

TEXNIKH ΣΧΟΛΗ ΑΥΓΟΡΟΥ: UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ –Robo Markets ΑΕΛ 0-3  (09-25, 12-25, 18-25)

Η Robo Markets ΑΕΛ πήρε εύκολα την πρόκριση απέναντι στο UCLan Cyprus  ΘΟΙ Αυγόρου στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου  με 3-0.

Οι γαλαζοκίτρινες με αρκετές νεαρές  επικράτησαν με 09- 25, 12-25 και 18-25 εξασφαλίζοντας δυο νίκες και την πρόκριση στην τετράδα με συνολικό σκορ 6-0 σετ.

UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ (Δ. ΖΥΜΑΡΑΚΗΣ): Ζυμαράκη, Χρίστου, Όθωνος, Μιχαήλ, Ευσταθίου, Χαραλάμπους – Λίμπερο 1: Παπαδοπούλου, Λίμπερο 2: Βαρδάκη. – Αλλαγές: Aντωνίου, Κάρυου.

Robo Markets ΑΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ):  Τζ. Θεοδοσίου, Milca, Παύλου, Stedile, Gryban /Στεφανίδη , Πεχλιβάνη – Λίμπερο 1: Κοκκή, Λίμπερο 2: Κυπριανού. – Αλλαγές: Mαρκαντώνη, Ρ. Θεοδοσίου, Ιωαννίδου.

«ΚΙΤΙΟΝ»: ΑΕΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ 0-3 (13-25, 13-25, 18-25)

Την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών πήρε η Ολυμπιάδα Ν. Η προσφυγική ομάδα κέρδισε και στη Λάρνακα την ΑΕΚ με 3-0 και προκρίθηκε με συνολικό σκορ 6-0.

Οι «μελανόλευκες» που χρησιμοποίησαν και τις 14 παίκτριες στην αποστολή κέρδισαν τα σετ με 13-25, 13-25 και 18-25.

ΑΕΚ (Σ. ΤΣΑΓΓΑΡΙΔΟΥ / ΓΕΩΡΓΙΟΥ):  Xατζηπέτρου, Ulumberashvilli, Στυλιανού, Χαραλάμπους, Ιωάννου, Δημητρίου – Λίμπερο 1: Μοσφιλιώτη, Λίμπερο 2: Ιακώβου – Αλλαγές: Aντωνίου, Λάρκου.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ): Hudima, Πέτρου, Mudritskaya, Cudworth, Μανίταρου, Λεωνίδου – Λίμπερο 1: Κούτα, Λίμπερο 2: Μαραγκού. – Αλλαγές: Donchuk, Νικολάου, Σιάγια, Χαραλαμπίδου, Xριστοφορίδου, Dobrasinovic.

Μάχη και πρόκριση «Μεγάλης Κυρίας»

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΝΟΡΘΩΣΕΩΣ: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – LEMESOS VOLLEYBALL 3-2 (25-22, 23-25, 20-25, 25-22, 15-09)

Φοβερό παιχνίδι έγινε στο Αθλητικό Κέντρο Ανορθώσεως μεταξύ Ανορθώσεως – Lemesos Volleyball με την Ανόρθωση να κερδίζει με 3-2 μετά από ανατροπή. Με δεύτερη νίκη η «Μεγάλη Κυρία» προκρίθηκε στην ημιτελική φάση.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του με όλα τα σετ να κρίνονται στις λεπτομέρειές.

Η «Μεγάλη Κυρία» προηγήθηκε με 1-0 αφού επικράτησε 25-22 στο πρώτο σετ. Η Lemesos Volleyball αντέδρασε και ανέτρεψε το σκορ αφού κέρδισε το δεύτερο και τρίτο σετ με 23-25 και 20-25 και μπήκε στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Η Ανόρθωσις προ του φάσματος αποκλεισμού επικράτησε στο τέταρτο σετ 25-22 και ισοφάρισε 2-2 το παιχνίδι. Στο τάϊ – μπρέικ η «Μεγάλη Κυρία» επιβλήθηκε κερδίζοντας με 15-09 και τον αγώνα 3-2 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (AL. BOSCOVIC):  Bασιλείου, Caetano, Ριαλά, Ζεμπύλα, Bratunhinna, Χαραλάμπους – Λίμπερο 1: Δαϋίδ, Λίμπερο 2: Αντωνίου – Αλλαγές:

LEMESOS VOLLEYBALL (Α. ΣΠΥΡΟΥ): Azevedo, Κωνσταντοπούλου, Ε. Μιχαήλ, Σίσκου, Summer, Σιδερά – Λίμπερο 1: Καραολή, Λίμπερο 2: Α. Μιχαήλ – Αλλαγές: B. Bozianu, R. Bozianu, Κωνσταντινίδου.