Σπουδαία νίκη πρωτιάς

Σπουδαία νίκη που του επιτρέπει να βρίσκεται στην κορυφή και να ελπίζει ταυτόχρονα ότι θα κλείσει την Α Φάση από την πρώτη θέση πέτυχε ο Property Gallery Απόλλων. Στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Γυναιιών επιβλήθηκε στο «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» της αξιόμαχης και μετά το δεύτερο σετ ισοδύναμης Ανορθώσεως με 3-1 σετ. Ο αγώνας είχε διάρκεια 100 λεπτών.

Το ντέρμπι στη Λεμεσό είχε πλοκή κυρίως μετά το δεύτερο σετ. Στην έναρξη του αγώνα οι «γαλάζιες» του Γιάννη Γιαπάνη φάνηκε να κυριαρχούν αφού προηγήθηκαν με 2-0.

Ακολούθως, η Ανόρθωσις ανασυντάχθηκε πήρε το τρίτο σετ αφού ήταν ανώτερη και πάλεψε μέχρι τέλους το τέταρτο. Ωστόσο, ο Property Gallery Απόλλων ανέτρεψε διαφορά πέντε πόντων και πήρε σετ και νίκη.

O Property Gallery Απόλλων έπαιξε πολύ καλό βόλεϊ στα δυο πρώτα σετ που κέρδισε 25-17 και 25-17 σε 25 και 24 λεπτά αντίστοιχα.
Οι «γαλάζιες» εξασφάλισαν μεγάλες διαφορές – στο δεύτερο σετ προηγήθηκαν 13-06 και κέρδισαν εύκολα τα σετ.

Η Ανόρθωσις μπήκε φορτσάτη στο τρίτο σετ. Αρχικά προηγήθηκε 07-09 και αύξησε σε 12-17. Ο Property Gallery Απόλλων όμως πίεσε και μείωσε σε 17-21. H «Μεγάλη Κυρία» κατάφερε τελικά να κερδίσει 19-25 σε 24’ μειώνοντας  σε 1-2 το ντέρμπι.

Η   ομάδα του Γ. Γιαπάνη έκανε ενθαρρυντικό ξεκίνημα στο τέταρτο σετ όταν προηγήθηκε με 03-01. Το σετ όμως ήταν σπουδαίο ντέρμπι. Ο Property Gallery Απόλλων είχε την πρωτοπορία μέχρι το 09-08. Η Ανόρθωσις όμως πήρε τα ηνία και προσπέρασε 10-15. Στο σημείο εκείνο όμως οι «γαλάζιες» έκαναν την αντεπίθεσή τους και κατόρθωσαν να προηγηθούν 19-17.

H Ανόρθωσις ισοφάρισε 19-19, όμως σχεδόν αμέσως ο Property Gallery Απόλλων προηγήθηκε με δυο πόντους 21-19, αλλά εκ νέου τα κορίτσια του Al. Boscovic ισοφάρισαν 21-21.

Νέο προβάδισμα για τον Property Gallery Απόλλων 23-21 που είχε την ψυχολογία με το μέρος του κερδίζοντας τελικά το σπουδαίο σετ με 25-22 σε 27’. Ο Property Gallery Απόλλων επικράτησε με 3-1 σετ.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Ventura, Lavruk,      Κωνσταντίνου, Λάμπρου, Ιορδάνους, Perez – Λίμπερο 1: Χριστοφόρου, Λίμπερο 2: Ζακχαίου. – Αλλαγές: Σιμανόφσκι.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ(AL. BOSCOVIC):Ριαλά, Ζεμπύλα, Btatunhina, Βασιλείου, Caetano, Xαραλάμπους – Λίμπερο: Δαϋίδ –  – Αλλαγές: Ιωάννου.