Βόλεϊ Γυναικών: Σπουδαίο δίπλο στο προσφυγικό ντέρμπι

Σπουδαίο διπλό στο προσφυγικό ντέρμπι πέτυχε την Τρίτη 19 Ιανουαρίου 2021 η Ολυμπιάδα Ν. Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής κέρδισε την Ανόρθωση στο Αθλητικό Κέντρο Ανορθώσεως με 0-3 σετ σε 74’.

AΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ  0-3 (19-25,19-25, 20-25)

Με τη νίκη της η ομάδα του Γ. Νικολάκη διεκδικεί ακόμα καλύτερο πλασάρισμα από την 3η θέση στο τέλος της κανονικής διάρκειας. Η Ανόρθωσις έχασε την ευκαιρία να μειώσει τις αποστάσεις από την κορυφή και πρώτιστα από την αντίπαλό της ενώ μένει στην 4η θέση.

To ντέρμπι στα αρχικά στάδια δικαίωσε τις προσδοκίες με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία 08-07 (Ανόρθωσις), 08-09 (Ολυμπιάδα). Στα μέσα του σετ η Ολυμπιάδα επιβλήθηκε, έκανε το +5 15-20 που ήταν καθοριστικό για την έκβαση του σετ το οποίο εξασφάλισε με 19-25 σε 22’. Το 0-1 για την ομάδα της Νεάπολης ήταν γεγονός.

Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία και στην έναρξη του δεύτερου σετ . Η Ολυμπιάδα όμως βρήκε ξανά τον τρόπο να ξεφύγει με τέσσερις 08-12 σε καθοριστικό σημείο. Η Ανόρθωσις όμως ήταν μέσα στο σετ και μείωσε στους 2 12-14 με τον κόουτς Γ. Νικολάκη να καλεί σε τάϊμ – άουτ.

Η Ολυμπιάδα δεν πανικοβλήθηκε και πήρε ξανά τα ηνία του σετ 17-22  για να επιβληθεί εκ νέου 19-25 σε 26’ εξασφαλίζοντας «αέρα» δυο σετ.

Πραγματικό ντέρμπι έγινε στο τρίτο σετ. Η Ολυμπιάδα προηγήθηκε 02-05, αλλά η Ανόρθωσις είχε θέληση να πάρει το σετ και είχε σχεδόν πάντα το προβάδισμα μέχρι το 17-16. Απ’ εκεί και πέρα η ομάδα του Γ. Νικολάκη πήρε «μαξιλαράκι» τριών πόντων 17-20, αλλά η «Μεγάλη Κυρία» μείωσε εκ νέου σε 19-20. Η Ολυμπιάδα όμως κράτησε, πήρε το σετ με 20-25 και τον αγώνα με σπουδαίο τρίποντο 0-3 σετ σε 26’

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (AL. BOSCOVIC):  Βασιλείου, Caetano, Ριαλά, Χαραλάμπους, Ιωάννου, Ζεμπύλα – Λίμπερο: Δαϋίδ – Αλλαγές: Βratunhina.

OΛΥΜΠΙΑΑΔΑ Ν. (Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ): Πέτρου, Mudrytskaya, Cudworth, Μανίταρου, Λεωνίδου, Ηudima. – Λίμπερο: Κούτα – Αλλαγές: Donchuk.

Δύσκολη αλλά υπερπολύτιμη νίκη

H Robo Markets ΑΕΛ ξέφυγε 11-05 στο πρώτο σετ, αλλά οι «ροζ» μείωσαν 12-09. Ο αγώνας ήταν εξαιρετικός με τη Lemesos Volleyball να ισοφαρίζει 17-17. Οι «γαλαζοκίτρινες» κατάφεραν να ξεφύγουν με 4 πόντους 21-17 για να επιβληθούν δύσκολα με 25-19 σε 27’ γράφοντας το 1-0 σετ.

Robo Markets ΑΕΛ – LEMESOS VOLLEYBALL 3-0 (25-19, 25-21, 25-17)

Οι «γαλαζοκίτρινες» μπήκαν υποψιασμένες  στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν 09-04. Οι «ροζ» όμως μείωσαν ξανά στους τρεις 11-08 αλλα πρόσκαιρα αφού η Robo Markets ΑΕΛ ξέφυγε 14-09.  Η ομάδα του Α. Σπύρου με τη φιλοσοφία των αλλαγών μείωσε στον πόντο 18-17 κάνοντας ντέρμπι το σετ. Οι «γαλαζοκίτρινες» όμως κατάφεραν να ξεπεράσουν  τις δυσκολίες και να αυξήσουν σε 23-18 κερδίζοντας τελικά με 25-21 σε  25’ γράφοντας το 2-0 σετ.

Αμφίρροπο ήταν το τρίτο σετ στα αρχικ΄σα του στάδια με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν 06-06. Η Lemesos Volleyball έμεινε κοντά μέχρι το 14-12, αλλά οι παίκτριες του Στ. Μασιά με ξέσπασμα διαρκεείας καθάρισαν το σετ αφού εξασφάλισαν διαφορά επτά πόντων 22-15 για να κερδίσουν τελικά με 25-17 σε 25’ και τον αγώνα με 3-0 σετ.

Robo Markets ΑΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Κατσουνωτού, Stedile, Πεχλιβάνη, Παύλου, Da Silva, Σπύρου – Λίμπερο: Στ. Κωνσταντίνου – Αλλαγές: Gryban -Στεφανίδη.

LEMESOS VOLLEYBALL (Α.ΣΠΥΡΟΥ): Ε. Μιχαήλ, Σίσκου, Summer, Kωνσταντινίδου, Bojianu B., Αzevedo.  – Λίμπερο 1: Α. Μιχαήλ, Λίμπερο 2: Καραολή – Αλλαγές: Βοjianu R., Κωνσταντοπούλου, Λάσπου, Σιδερά.