Βόλεϊ Γυναικών: Η «βασίλισσα» εδραιώθηκε στην κορυφή

«Γαλαζοκίτρινο» ήταν το ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών  Α Κατηγορίας. Στο μοναδικό αγώνα που έγινε την Τρίτη 24 Νοεμβρίου 2020 η Robo Markets ΑΕΛ επικράτησε στο Αθλητικό Κέντρο «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ» της Ολυμπιάδας  Νεαπόλεως με 3-1 σετ.

Με τη νίκη οι «γαλαζοκίτρινες» «στρογκυλοκάθησαν» στην κορυφή με 12 βαθμούς με τέσσερις νίκες σε ισάριθμους αγώνες αφήνοντας στους 08  την Ολυμπιάδα Νεαπόλεως.

Τα δυο πρώτα σετ ήταν εκπληκτικά με το πρώτο να κρίνεται στους 33 πόντους μετά από 33 λεπτά αγώνα. Η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως που έδειξε ότι είναι ικανή για όλα φέτος ισοφάρισε με ανατροπή στο δεύτερο σετ. Η Robo Markets ΑΕΛ όμως ανέβασε την απόδοσή της στο τρίτο και τέταρτο και εξασφάλισε το τρίποντο.

Το ντέρμπι στη Λεμεσό ήταν αμφίρροπο στο πρώτο σετ με την Robo Markets ΑΕΛ να βρίσκεται πάντα στην πρωτοπορία 12-10, 20-18. Ωστόσο, στα τελικά στάδια η Ολυμπιάδα προηγήθηκε 20-21 και το σετ «άναψε» για τα καλά. Η ομάδα του Γ. Νικολάκη βρέθηκε δυο βήματα πριν την κατάκτηση του σετ, αλλά η Robo Markets ΑΕΛ ισοφάρισε 23-23. Η Ολυμπιάδα προηγήθηκε 23-24, αλλά το σετ κρίθηκε μέχρι τέλους  σε μάχη 33’ με την Robo Markets ΑΕΛ να κερδίζει 33-31 και να προηγείται με 1-0 σετ.

Ισοφάριση με ανατροπή

Το δεύτερο σετ άρχισε με την Robo Markets ΑΕΛ να προηγείται 06-04 με το παιχνίδι να συνεχίζει στους ίδιους ρυθμούς. Η Ολυμπιάδα κατάφερε να προηγηθεί 06-07 με τις «γαλαζοκίτρινες» να επανακτούν το προβάδισμα του +2 10-08. Η ομάδα του Στ. Μασιά ξέφυγε και με πέντε πόντους 20-15 δείχνοντας ικανή να «καθαρίσει» αυτό το σετ. Ωστόσο, η προσφυγική ομάδα αντέδρασε μειώνοντας στο -2 21-19 , ενώ όχι μόνο «ροκάνισε» τη διαφορά , αλλά προηγήθηκε 22-23, ενώ κέρδισε 23-25 σε 28’ και ισοφάρισε το μεγάλο ντέρμπι κορυφής σε 1-1 σετ.

Καμιά απολύτως διαφοροποίηση δεν είχαμε στο τρίτο σετ. Τόσο οι «γαλαζοκίτρινες» όσο και οι «μελανόλευκες» προσπάθησαν να επιβληθούν με την Robo Markets ΑΕΛ να αποκτά πλεονέκτημα με το υπέρ της 08-03. Οι «γαλαζοκίτρινες» πήραν σαφές πλεονέκτημα όταν προηγήθηκαν 12-05, ενώ το 21-09 αποτέλεσε «παράσταση νίκης» στο σετ. Ο  κόουτς Γ. Νικολάκης απέσυρε την A. Cudworth ενόψει του τέταρτου κρίσιμου σετ και έδωσε την ευκαιρία στην Χρ. Χριστοφορίδου να αγωνιστεί. H Robo Markets ΑΕΛ σε 23’ επικράτησε 25-14 και έφερε τα δεδομένα του ντέρμπι εκ νέου υπέρ τους διαμορφώνοντας το 2-1 σετ.

Oι δυο ομάδες συνέχισαν να δείχνουν πολύ ανταγωνιστικές στην έναρξη του τέταρτου σετ με την Robo Markets ΑΕΛ να προηγείται 08-07 και αύξησε σε τρεις πόντους τη διαφορά  11-08, αναγκάζοντας τον κόουτς της Ολυμπιάδας Ν. να καλέσει σε τάϊμ – άουτ.  Οι οδηγίες του καταξιωμένου κόουτς δεν άλλαξαν άμεσα κάτι, αφού οι Λεμεσιανές αύξησαν σε 14-08 δημιουργώντας μια διαφορά 6 πόντων στο σετ. Οι παίκτριες του Στέλιου Μασιά ήταν «αγριεμένες» με στόχο να τελειώσουν το σετ και τον αγώνα και το ταμπλό έδειχνε 16-09. Με ένα γρήγορο 03-00 όμως η Ολυμπιάδα μείωσε σε 16-12 και διατηρήθηκε στο σετ.  H Robo Markets ΑΕΛ διατηρούσε διαφορά 4-6 πόντων και με το σκορ στο 19-13 κατέστη φαβορί για το σετ. Η ομάδα της Λεμεσού δεν «κοίταξε πίσω» διαμόρφωσε το 22-13 για να κερδίσει με 25- 15 σε 24’/ Η Ολυμπιάδα δεν τα παράτησε αλλά η μεγάλη διαφορά που απέσπασαν οι νικήτριες ήταν αποτρεπτική για να «γυρίσει» το σετ.

Robo Markets ΑΕΛ(ΣΤΕΛΙΟΣ ΜΑΣΙΑΣ): Σπύρου, Da Silva, Παύλου, Stedile, Θεοτή, Πεχλιβάνη – Λίμπερο 1: Κοκκή, Λίμπερο 2: Στ. Κωνσταντίνου – Αλλαγές: Κατσουνωτού.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ(Γ.ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ): Cudworth, Doncuk, Hudima, Πέτρου, Μανίταρου, Mudritskaya Λίμπερο: Κούτα – Αλλαγή: Σιάγια, Χριστοφορίδου.

Το άλλο ντέρμπι της ημέρας Ανόρθωσις –Property Gallery Απόλλων αναβλήθηκε, ενώ το παιχνίδι ΑΕΚ – Lemesos Volleyball θα διεξαχθεί στις 19 Δεκεμβρίου. Εξάλλου την 6η αγωνιστική είχε ρεπό η UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου.