ΟΠΑΠ Β ΓΥΝΑΙΚΩΝ: ΑΠΟΚ Μαραθώνας και Ε,.Ν.Α.ΑΘ πήραν τρίποντο

O AΠΟΚ ήταν ο κερδισμένος της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Β Κατηγορίας Γυναικών που ολοκληρώθηκε την Τετάρτη 04 Νοεμβρίου 2020. Στο πλαίσιο του Β Ομίλου, οι παίκτριες του Κώστα Φαούτα κέρδισαν στο ντέρμπι τον Αχιλλέα Καϊμακλίου με 3-1. Στον άλλο αγώνα του Ομίλου, η Ε.Ν. Α.ΑΘ. κέρδισε στη Λεμεσό τον Πανιδαλιακό με 3-1. Για τον Α’ Όμιλο στο μοναδικό αγώνα που έγινε την Τετάρτη, ο Μαραθώνας Κ.Β. κέρδισε στο Γυμνάσιο Λατσιών, τον Εθνικό με 1-3 και ανένηκε στην κορυφή.

Α’ ΌΜΙΛΟΣ

Ο Μαραθώνας Κ.Β. πέτυχε την πρώτη του νίκη της σεζόν αφού τη 2η αγωνιστική επιβλήθηκε στο Γυμνάσιο Λατσιών του Εθνικού με 1-3 και με 04 βαθμούς βρίσκεται στην κορυφή. Ο Όμιλος έχει πολλές εκκρεμότητες αφού, την Πέμπτη 05 Νοεμβρίου στις 20:00 είναι προγραμματισμένος ο αγώνας Ομόνοια – Ροτσίδης Μάμμαρι στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγ. Χρυσοστόμου. Παράλληλα, την Κυριακή στις 13:00 το μεσημέρι η Ανόρθωσις Πετόσφαιρα υποδέχεται στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» Αθλητικό Κέντρο την Αναγέννηση Δερύνειας στο ντέρμπι του Ομίλου.

*Ρεπό στον Όμιλο είχε τη 2η αγωνιστική ο Δικέφαλος Γερίου.

Β’ ΌΜΙΛΟΣ

Ντέρμπι έγινε στο πλαίσιο του Β’ Ομίλου στο Αθλητικό Κέντρο Πανεπιστημίου το βράδυ της Τετάρτης 04 Νοεμβρίου 2020. Ο Αθλητικός Πανεπιστημιακός Όμιλος κέρδισε τον Αχιλλέα Καϊμακλίου με 3-1 σετ και πέτυχε την πρώτη νίκη μετά την ήττα από τη Νέα Σαλαμίνα την 1η αγωνιστική.

Ο αγώνας ήταν πολύ κλειστός με την ομάδα του Κώστα Φαούτα να προηγείται 1-0 κερδίζοντας το πρώτο σετ 25-20. Οι κοπέλες της Ελένης Σωτηρίου ισοφάρισαν κερδίζοντας το δεύτερο σετ 23-25. Ο ΑΠΟΚ ήταν πολύ καλός στο τρίτο σετ αφού επιβλήθηκε 25-15 και προηγήθηκε 2-1. Οι «μελανόλευκες» κέρδισαν το παιχνίδι αφού επιβλήθηκαν στο τέταρτο σετ με 25-22.

Ο κόουτς του ΑΠΟΚ Κώστας Φαούτας χρησιμοποίησε τις: Ε. Μαραγκού, Γ. Μαραγκού,Αγαθοκλέους, Κατ. Γεωργίου, Ιουλ. Γεωργίου, Οικονομίδου – Λίμπερο: Mηλάκη και Γεωργιάδου. Ως αλλαγές πέρασαν στον αγώνα οι: Ε. Γεωργίου, Σεργίου, Χαρτζιώτη, Παντ. Γεωργίου και Λιάτσου.

Στη Λεμεσό η Ε.Ν.Α.ΑΘ. εκμεταλλεύτηκε την έδρα της κερδίζοντας στον Άγιο Αθανάσιο τον Πανιδαλιακό με 3-1 σετ. Η ομάδα του Ιδαλίου ξεκίνησε εντυπωσιακά κερδίζοντας με 10-25 και προηγήθηκε 0-1 σετ. Η συνέχεια όμως άνηκε στις «κιτρινόμαυρες» που κέρδισαν τα άλλα τρία σετ με 25-16, 25-09 και 25-16 ανατρέποντας το σκορ, γράφοντας το 3-1 και εξασφάλισαν το τρίποντο.

Η 2η αγωνιστική ολοκληρώνεται την Κυριακή 08 Νοεμβρίου όπου στο Γυμνάσιο Έμπας ο Α.Ο. Διόνυσος υποδέχεται τη Νέα Σαλαμίνα στις 15:00. Ρεπό τη 2η αγωνιστική είχε ο Άρης Πολεμίου.