Βόλεϊ Γυναικών: Ήττα στο ντέρμπι αλλά στην κορυφή ο Απόλλωνας

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι που το απόλαυσαν οι τηλεθεατές   η Ολυμπιάδα Ν. κέρδισε με 3-2 τον Property Gallery Απόλλων στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Ο αγώνας ήταν εξαιρετικός και κρίθηκε στα σημεία. Με αυτή τη νίκη η Ολυμπιάδα ανέβηκε στους 05 βαθμούς, ενώ με το βαθμό ο Property Gallery Απόλλων βρίσκεται στην κορυφή με 07 αλλά με ένα αγώνα περισσότερο από την Robo Markets ΑΕΛ.

Η Ολυμπιάδα κέρδισε το πρώτο σετ που ήταν πολύ «κλειστό» με 25-23 σε 32’ και προηγήθηκε με 1-0 στο σκορ. Ο Property Gallery Απόλλων ήταν ανώτερος στο δεύτερο σετ και επικράτησε 16-25 σε 30’ γράφοντας το 1-1.
Στο τρίτο  σετ η Ολυμπιάδα εμφανίστηκε καλύτερη ξέφυγε με 18-14 και 24-19 για να επικρατήσει με 25-19 σε 32’ με συνέπεια να προηγηθεί εκ νέου με 2-1.

Στο τέταρτο σετ η Ολυμπιάδα προηγήθηκε 09 -06 όμως ο Property Gallery Απόλλων ανέβηκε και ισοφάρισε 13-13. Οι πετοσφαιρίστριες του Γ. Νικολάκη κατάφεραν να εξασφαλίσουν ένα μικρό προβάδισμα δυο πόντων 18-16 αναγκάζοντας τον κόουτς του Property Gallery Απόλλων να καλέσει σε τάϊμ – άουτ. Η προσφυγική ομάδα πήρε ψυχολογικό προβάδισμα αφού μπήκε στην τελική ευθεία με +3 20-17. Οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα για να εξασφαλίσουν το σετ και το «ράλλι» πόντων συνεχίστηκε. Η ομάδα της Λεμεσού κατόρθωσε να δημιουργήσει σερί και να προηγηθεί  21-23 βάζοντας βάσεις επικράτησης στο σετ. Οι «γαλάζιες» επικράτησαν με 21-25 σε 32’ και ισοφάρισαν το σπουδαίο ντέρμπι σε 2-2.

Στο τάϊ – μπρέϊκ η Ολυμπιάδα μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 05-02, ενώ η Ολυμπιάδα διατήρησε την πρωτοπορία και με την αλλαγή του τερέν 09-05. Η ομάδα της Νεάπολης δημιούργησε βάσεις νίκης με το υπέρ της 11-06 για να κερδίσει τελικά με 15-09 και να επικρατήσει με 03-02 σετ.