Κέρδισε και βλέπει το ντέρμπι

ΚΛΕΙΣΤΗ ΑΙΘΟΥΣΑ «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: Robo Markets ΑΕΛ – ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ 3-0 (25-11,25-05, 25-13)

Χωρίς δυσκολίες και παίζοντας πολύ σοβαρά η Robo Markets ΑΕΛ μπήκε ιδανικά στο νέο πρωτάθλημα κερδίζοντας στο Κλειστό «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ» το ΘΟΙ Αυγόρου με 3-0. Η εξέλιξη του αγώνα έδωσε την ευκαιρία στον Στέλιο Μασιά να ξεκουράσει παίκτριες και να αγωνιστούν οι αναπληρωματικές. Πλέον η προσοχή στρέφεται στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής με την Ανόρθωση στη Λευκωσία. Το ΘΟΙ προσπάθησε αλλά υπέκυψε μπροστά σε ένα ανώτερο αντίπαλο. Η ομάδα του Αυγόρου βλέπει τη συνέχεια.

Η Robo Markets ΑΕΛ μπήκε φουριόζα στο πρώτο σετ και προηγήθηκε 08-02 και 16-08 για να επικρατήσει του φιλότιμου ΘΟΙ 25-11 σε 18’ κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο σετ το ΘΟΙ Αυγόρου άρχισε καλά  και προηγήθηκε 0-2 ωστόσο η Robo Markets ΑΕΛ πήρε την πρωτοπορία 07-02 και αύξησε στους 10 με το σκορ να διαμορφώνεται σε 14-04. Χωρίς πίεση η ομάδα του Στ. Μασιά προηγήθηκε 18-05 για να «καθαρίσει» σε 16’ 25-05 και να γράφεται το 2-0 σετ.

Η Robo Markets ΑΕΛ στο τρίτο σετ προηγήθηκε 08-03, αλλά το ΘΟΙ το πάλεψε μειώνοντας 08-05. Με ένα σερί 08-02 οι «γαλαζοκίτρινες» ξέφυγαν με 09 πόντους 15-07 ενώ ακολούθησε νταμπλ – σκορ 18-09. H Robo Markets παίζοντας με τις αναπληρωματικές πήρε το σετ 25-13 σε 18’ και τον αγώνα με 3-0 σετ.

Robo Markets ΑΕΛ(ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Παύλου, Stedile, Milca, Σπύρου, Gryban, Πεχλιβάνη  - Λίμπερο 1: Κοκκή., Λίμπερο 2:Κωνσταντίνου – Αλλαγές: Κατσουνωτού, Παναγιώτου, Φελλά, Ιωαννίδου, Θεοδοσίου

ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ (ΖΥΜΑΡΑΚΗΣ): Στρατηγάκη, Αντωνίου, Μιχαήλ, Χρίστου, Χαραλάμπους, Ζυμαράκη – Αλλαγές: Λουκά.