Eθνική Ανδρών: Με ήττα, αλλά με περηφάνια ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις στα προκριματικά Eurovolley

Στην 3η θέση του Ε’ Προκριματικού Ομίλου η Εθνική Ανδρών.

EUROVOLLEY ΑΝΔΡΩΝ 2023: ΚΥΠΡΟΣ – ΚΡΟΑΤΙΑ 0-3  (14-25, 21-25,17-25).

Ευχάριστα νέα για τους φίλους της Ανόρθωσης!

Πυροδοτεί "βόμβα" με Ουμτιτί! (Μεταγραφικό)

Mε ήττα, αλλά με περίσσια περηφάνεια ολοκλήρωσε η Εθνκή Ανδρών την πορεία της στον E’ Προκριματικό Όμιλο του Eurovolley 2023. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά έχασε το Σάββατο 20 Αυγούστου στην 6η αγωνιστική από την Εθνική Κροατίας με 3-0 στο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» σε 75’.

H Eθνική έκανε εκπληκτική πορεία στον Όμιλο τερματίζοντας στην 3η θέση με τις δυο νίκες επί της Νορβηγίας. Στο φινάλε με την Κροατία ο κόουτς Ν. Ζαλμάς χρησιμοποίησε και παγκίτες, ενώ είε ξανά στη διάθεσή τους Σιαπάνη, Αλεξίου και Σαββίδη.

Kαλό το ξεκίνημα της Εθνικής που διατηρούσε μικρό προβάδισμα έστω και εάν οι Κροάτες απαντούσαν (05-03).  Οι Κροάτες με φαρμακερά καρφιά ισοφάρισαν 06-06 με τον Σκορδή όμως να εξασφαλίζει μπλοκ – άουτ 08-06. Με όπλο το μπλοκ οι Κροάτες κατάφεραν να προηγηθούν 09-10 ενώ με δύσκολα σέρβις του Andric εδραίωσαν το προβάδισμά τους (10-14). O κ. Ζαλμάς πέρασε στο παιχνίδι τον Σωτήρη Σιαπάνη για να αλλάξει το ρουν του σετ, αλλά οι Κροάτες με πολύ καλή υψηλή άμυνα και σερβίς διαμόρφωσαν το 12-18. Η Εθνική δεν είχε λύσεις και βρέθηκε να χάνει 13-22, ενώ στο σημείο αυτό πέρασε στον αγώνα ο αρχηγός Άγγελος Αλεξίου. Η Κροατία επικράτησε με 14-25 σε 22’ αφού τέλειωσε το σετ με άσο του Sestan.

O Sestan αποδείχθηκε καθοριστικός και στην έναρξη του δεύτερου σετ αφού με φαρμακερά σερβίς βοήθησε την ομάδα του να πάρει προβάδισμα τεσσάρων πόντων 00-04. Η Εθνική πήρε πόντο ψυχολογίας με τριπλό μπλοκ από Στρουκάρεβιτς, Σιαπάνη, Χαριδήμου και άρχισε να ανεβαίνει (03-05). Το μπλοκ των Κροατών όμως ήταν δυσκολοκατάβλητο και ξέφυγαν με 04-10. Η Κροατία έβαλε βάσεις για να επικρατήσει και στο δεύτερο σετ (06-13) αφού οι επιθέσεις μας συνέχιζαν να σπάζουν στο μπλοκ των Κροατών. Ο κ. Ζαλμάς απέσυρε τον βασικό πασαδόρο Α. Μαυρομμάτη και πέρασε τον Δημήτρη Καρκίδη, ενώ πάτησε taraflex και ο Οδυσσέας Σαββίδης. Η Εθνική κατάφερε να μειώσει σε 11-15 με καλές άμυνες, ενώ σε ένα τρικ χωρίς κλασσικό πασαδόρο μειώσαμε στο -3 13-16. Με την επιστροφή του Α. Μαυρομμάτη μειώσαμε ακόμα περισσότερο σε 15-17 και μπήκαμε στο σετ.  Η Κροατία πήρε νέο προβάδισμα τεσσάρων πόντων 15-19, αλλά η Εθνική μείωσε ξανά με μπλοκ άουτ από τον Στ. Χαριδήμου στο – 2 17-19. Στο φινάλε του σετ η Κροατία κατάφερε να επιβληθεί, αλλά με τρεις πόντους του Σωτήρη Σιαπάνη μειώσαμε στο -3 21-24. Τελικά, παρά την υπερπροσπάθεια των παικτών μας η Κροατία κέρδισε με 21-25 σε 29’ και αύξησε τη διαφορά στο σκορ στο 0-2 σετ.

Η Κροατία με τα ίδια όπλα δηλαδή μπλοκ και δύναμη στα τελειώματα προηγήθηκε 01-03 και 03-08 στο τρίτο σετ, αφού δεν είχαμε αντίδοτο στο παιχνίδι της «Χβρτάσκα». Ένα καλό σέρβις του Κωνσταντίνου Σκορδή μας έδωσε το δικαίωμα να μειώσουμε, ενώ με μπλοκ και πόντο  του Σιαπάνη ισοφαρίσαμε 09-09. Οι Κροάτες επέστρεψαν και δημιούργησαν διαφορά έξι πόντων 12-18 και 14-20, αφού πάλι είχαμε πρόβλημα αντιμετώπισης του Κροατικού μπλοκ, ενώ χτυπούσαν και από τον κεντρικό άξονα. Τελικά το σετ έληξε με 17-25 για την Εθνική Κροατίας που επιβλήθηκε με 0-3 σετ.

ΚΥΠΡΟΣ (Ν. ΖΑΛΜΑΣ): Μαυρομμάτης, Στρουκάρεβιτς 04, Χαριδήμου 03, Σκορδής 06, Νικολάου 01, Κανάρης 02 – Λίμπερο 1: Πάπας, Λίμπερο 2: Ιωάννου – Αλλαγές: Σιαπάνης 10, Αλεξίου, Καρκίδης, Σαββίδης 04.

ΚΡΟΑΤΙΑ(Ε.CEDRIC): Visic 02, Nikacevic 07, Sedlacek 10, Sestan 09, Αndric 17, Mihalj 11 – Λίμπερο 1: Pervan – Αλλαγές: Ηanzic.