Σκληρή δοκιμασία και ήττα για την Εθνική Γυναικών

Με ήττα άρχισε τους αγώνες της στον Γ’ Προκριματικό Όμιλο του Eurovolley 2023 η Εθνική Γυναικών. Στην ουδέτερη έδρα της πόλης Kutna Hora στην Τσεχία και τη σάλα Sport Hall Klimeska έχασε από την Ουκρανία με 3-0 σετ.

Οι παίκτριες του Λούη Λοϊζου έκαναν ότι μπορούσαν ενώ είχαν να αντμετωπίσουν και την απουσία της αρχηγού Έρικας Ζεμπύλα.

H Eθνική Γυναικών στην πρεμιέρα της έμεινε κοντά στο σκορ στο πρώτο σετ, άνκαι οι Ουκρανές είχαν τον τρόπο να ξεφεύγουν με κορυφαία την Μilenko (13-09, 17-11). H ομάδα του Λούη Λοϊζου μείωσε στο -4 19-15. Ωστόσο, οι Ουκρανές πήραν το σετ με 25-17 σε 25’και προηγήθηκαν με 1-0 σετ.

Oι κοπέλες του Λ. Λοϊζου ήταν ανταγωνιστικές στο δεύτερο σετ και ήταν κοντά στο σκορ με τις Ουκρανές 06-03. Σταδιακά οι τυπικά γηπεδούχες όμως ξέφυγαν αφού το ταμπλό της Sport Hall Klimenska έδειχνε 12-05.  Οι Ουκρανές επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό τους φτιάχνοντας διαφορά 10 πόντων 17-07. Το σετ ολοκληρώθηκε με 25-14 σε 24΄’ για την Ουκρανία παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των παικτριών μας.

Στο τρίτο σετ η Εθνική μας έμεινε από δυνάμεις με τις Ουκρανές να επιβάλλονται ολοκληρωτικά και να κερδίζουν 25-09 σε 18’ κερδίζοντας τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (I. PETKOV): Μilenko 14, Dorsman 12, Rykhluk 15, Velykonov 01, Mazenko 05, Dymar 11 – Λίμπερο: Νemtseva. – Αλλαγές:Danchak, Rudyk

ΚΥΠΡΟΣ (Λ. ΛΟΪΖΟΥ): Ριαλά 09, Δημητρίου 02, Στ. Ιωάννου 01, Dobrasinovic 04, Xατζηκωνστάντα 05, Πεχλιβάνη 04 – Λίμπερο: Δαϋίδ. –Αλλαγές: Ειρ. Ιωάννου 02, Προκοπίου.

Ο επόμενος αγώνας της Εθνικής είναι την Τετάρτη 24 Αυγούστου 2022 με την Πορτογαλία στο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» στις 20:00.