Εθνική U18 Ανδρών: Χάσαμε από το Ισραήλ – Παίζουμε για τις θέσεις 5-8

Για τις θέσεις 5-8 θα παλέψει η Εθνική U18 Ανδρών στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα MEVZA που διεξάγεται στη Σλοβενία. Την Πέμπτη 06 Ιανουαρίου 2022  στο δεύτερο αγώνα της για τον Όμιλο έχασε από το Ισραήλ με 0-3 σετ. Σε συνδυασμό με την ήττα το πρωί από την Τσεχία με 0-3 σετ δεν μπορούμε να διεκδικήσουμε θέση στην τετράδα.

Όπως και στον αγώνα με τους Τσέχους έτσι και με τους Ισραηλινούς, οι παίκτες του Χρ. Πούλλακκου μπήκαν αγχωμένοι και αυτό στοίχισε. Χάσαμε το πρώτο σετ 15-25 και το Ισραήλ προηγήθηκε 0-1 σετ.

Στο δεύτερο σετ η Εθνική πάλεψε πολύ, βρέθηκε να χάνει με 21-22, αλλά στο φινάλε του σετ δεν τα καταφέραμε και χάσαμε 22-25 με το Ισραήλ να προηγείται 0-2 σετ.

H Eθνική έπαιξε σαν ίσο προς ίσον τους Ισραηλινούς μέχρι τα μέσα του τρίτου σετ, αλλά οι αντίπαλοι  ξέφυγαν με 17-20 και στο τέλος κέρδισαν με 17-25 και τον αγώνα 0-3 σετ.

Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Χρίστος Πούλλακκος χρησιμοποίησε τους: Καλλής, Φαούτας, Χρυσοστόμου, Βατυλιώτης, Γιαννόπουλος, Γιωργαλλάς– Λίμπερο: Σταμάτης Σαββίδης – Αλλαγές: Παντελή, Λακαταμίτης, Σιαπάνης, Σαββίδης, Χρίστου.

«Φταίει το άγχος»

Απογοητευμένος μετά την ήττα ήταν ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Χρίστος Πούλλακκος. Ο κόουτς απέδωσε το κακό ξεκίνημα στον αγώνα στο άγχος των παικτών μας. Όπως είπε, «τα παιδιά λόγω και της κρισιμότητας του αγώνα μπήκαν αγχωμένοι και αυτό μας επηρέασε. Στη συνέχεια, βελτιωθήκαμε, χάσαμε στις λεπτομέρειες το δεύτερο σετ, ενώ στο τρίτο μέχρι τα μέσα του αγώνα ήμασταν ισοδύναμοι με το Ισραήλ, αλλά μετά  τους 17 πόντους  σταματήσαμε».

Ενόψει της συνέχειας ο κόουτς είπε: «Ο αγώνας με το Ισραήλ ήταν κρίσιμος, αλλά αυτό πάει… τέλειωσε. Βλέπουμε τη συνέχεια και τον αγώνα με τη Σλοβακία που είναι ο τελευταίος του Ομίλου. Πάμε για τη νίκη, αλλά ό,τι και να γίνει θα αγωνιστούμε για τις θέσεις 5-8».

Ο αγώνας με τη Σλοβακία θα διεξαχθεί την Παρασκευή 07 Ιανουαρίου 2022 στις 12:30 ώρα Κύπρου.