Βόλεϊ Ανδρών: Βγαίνει η τετράδα του φάϊναλ – φορ κυπέλλου

Με το ντέρμπι Ανόρθωσις – Green Air Παφιακού σε πρώτο πλάνο (Cablenet Sports 3 ΗD) στις 20:00 και δυο παιχνίδια ΑΠΟΕΛ – Ε.Ν.Π. στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» και ΑΕ Καραβά – Νέα Σαλαμίνα στις 20:30 βγαίνουν την Παρασκευή 08 Απριλίου 2022 η τετράδα του φάϊναλ – φορ του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Ανδρών.

Το παιχνίδι Ομόνοια – Αναγέννηση Δερύνειας θα διεξαχθεί την Πέμπτη 07 Απριλίου στις 20:30 στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ».

Το μεγάλο ντέρμπι Ανορθώσεως – Green Air Παφιακού θα κριθεί στις λεπτομέρειες με όλα τα ενδεχόμενα πιθανά. Η Ανόρθωσις από τον πρώτο προημιτελικό τη  Δευτέρα έχει ένα ισχνό προβάδισμα με τη νίκη 3-2 αλλά είναι ανατρέψιμο έστω και εάν ο αγώνας θα γίνει στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ». Η «Μεγάλη Κυρία» θέλει να βρεθεί στο φάϊναλ – φορ το ίδιο και ο Green Air Παφιακός και θα γίνει μεγάλο ματς.

Ο προημιτελικός θα μεταδοθεί από την Cablenet Sports 3 ΗD.

Ο ΑΠΟΕΛ στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» με ασπίδα το 3-0 του αγώνα της Δευτέρας στο Παραλίμνι αντιμετωπίζει την Ε.Ν.Π. και του αρκούν δυο σετ για να καθαρίσει την πρόκριση στο φάϊναλ – φορ. Η Ε.Ν.Π. θα πάει στη Λευκωσία για να παίξει τα ρέστα της διεκδικώντας την πρόκριση στο χρυσό σετ νοουμένου ότι θα καταφέρει να κερδίσει 3-0 ή 3-1 τον αγώνα.

Εξάλλου, στην κοινή προσωρινή τους έδρα το «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ», η ΑΕ Καραβά υποδέχεται τη Νέα Σαλαμίνα με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν γερό προβάδισμα μετά το 3-0 του πρώτου προημιτελικού. Η Νέα Σαλαμίνα θέλει να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση το συντομότερο, ενώ η ΑΕ Καραβά θα το παλέψει για να διεκδικήσει  τη νίκη.