«Σκούπισε» τη σειρά ο Green Air Παφιακός

«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ – Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ  1-3 (10-25, 31-29, 19-25, 22-25)

O Green Air Παφιακός βρίσκεται στην επόμενη φάση των πλέϊ –οφς. Την Παρασκευή 04 Μαρτίου 2022 επικράτησε στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» επί του ΑΠΟΕΛ με 3-1 σετ σε 105’ πέτυχε την 3η  νίκη και «σφράγισε» το εισιτήριο. Αντίθετα, το ΑΠΟΕΛ  προαπάθησε να εκμεταλλευτεί την έδρα του για να μειώσει στις νίκες και να ελπίζει,αλλά άνκαι ισοφάρισε δεν τα κατάφερε.

Ο Green Air Παφιακός πήρε πολύ εύκολα το πρώτο σετ αφού κέρδισε 25-10 σε 17’.Το ΑΠΟΕΛ ήταν μεταμορφωμένο στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 06-01. Σταδιακά, η ομάδα της Πάφου μείωσε 09-06. Το ΑΠΟΕΛ διατηρούσε ένα προβάδισμα τριών πόντων, αλλά ο Green Air Παφιακός μείωσε στον πόντο 18-17 με τους «γαλαζοκίτρινους» να διατηρούν το ελαφρύ προβάδισμα.  Ο Green Air Παφιακός ισοφάρισε 24-24 και όλα κρίθηκαν στους έξτρα πόντους  όπου μετά από μάχη το ΑΠΟΕΛ κέρδισε 31-29 σε 35’ και  ισοφάρισε 1-1 σετ.

Ο Green Air Παφιακός  μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 01-04, ενώ η ομάδα της Πάφου πέτυχε νταμπλ – σκορ 07-14. Το ΑΠΟΕΛ επιχείρησε να ανακάμψει και μείωσε στους πέντε πόντους 12-17.. Η ομάδα της Πάφου διατηρούσε τις αποστάσεις  και επικράτησε 25-19  σε 25’ και προηγήθηκε 1-2 σετ.

Στο τρίτο σετ οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τον Green Air Παφιακό να ξεφεύγει δυο πόντους 14-16, αλλά το ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε 17-17. Ο Green Air Παφιακός πήρε το προβάδισμα με δυο πόντους 21-23 και κέρδισε 22-25 σε 28’ εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-1 σετ.

ΑΠΟΕΛ(Ν. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ):Dodic, Πέτρου, Στρουγκάρεβιτς, Jansons, Σκορδής, Αντωνιάδης – Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές: Vanags, Κυπριανού, Παναγίδης

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (K. KΑΜΠΕΡΙΔΗΣ):Ευσταθίου,Οικονομίδης, Acosta, Χρυσοστόμου, Ασπιώτης, Viller – Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Χριστοφή.