Εντυπωσιακή η Εθνική/ Πήρε βαθμό στη Strumica

Με τρομερό τον Νικόλα Ελευθερίου και εκπληκτικό τον Σωτήρη Σιαπάνη και άξιους συμπαραστάτες τους υπόλοιπους διεθνείς, η Εθνική  Ανδρών έχασε στο φινάλε μετά από αγώνα δυόμισι ωρών από την Εθνική Ισραήλ με 3-2 σετ στη Strumica. Με αυτή την ήττα η Εθνική έκλεισε με τρεις ήττες την πρώτη φάση του Silver League που φιλοξενήθηκε στη Βόρεια Μακεδονία.

Η ομάδα του Jorge Cannestracci εξασφάλισε ένα πόντο ενόψει του δεύτερου τουρνουά την ερχόμενη εβδομάδα στη Δανία.

Ο Νικόλας Ελευθερίου τα έκανε όλα με 27 πόντους, ενώ εκπληκτικός ήταν ο Σωτήρης Σιαπάνης με 21 πόντους.

Η Εθνική ξεκίνησε άσχημα, αλλά στη συνέχεια βελτιώθηκε και με παληκαρίσσιο τρόπο ανέτρεψε το σκορ 2-1, αλλά στο φινάλε το Ισραήλ πήρε τη νίκη.

Πολύ άσχημα άρχισε το παιχνίδι, μένοντας κοντά στο Ισραήλ μόνο μέχρι το 12-09. Ακολούθως, οι Ισραηλινοί ανέβασαν στροφές και εκτόξευσαν τη διαφορά  στο +11 22-11 για να μας κερδίσουν με 25-14.

Στο δεύτερο σετ αρχίσαμε καλύτερα με αιχμή το διαγώνιό μας Νικόλα Ελευθερίου βρεθήκαμε ισόπαλοι με τους Ισραηλινούς 12 -12.  Ο αγώνας ήταν ντέρμπι με τους Ισραηλινούς να κατορθώνουν να ξεφεύγουν στο σκορ με βραχεία κεφαλή 14-12,αλλά ισοφαρίσαμε εκ νέου 16-16 με προσπάθειες των Ελευθερίου, Σιαπάνη και Αλεξίου.

Οι Ισραηλινοί βρήκαν τον τρόπο να προηγούνται (19-17), αλλά μειώσαμε εκ νέου στον πόντο 21-20, αφού ο Genadi Sokolov προβλημάτισε τους διεθνείς μας. Ο αρχηγός Άγγελος Αλεξίου ισοφάρισε το σετ 22-22 και όλα ήταν ανοιχτά. Κατορθώσαμε να προηγηθούμε 23-24 με τον Αλεξίου ξανά, αλλά οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν 25-24, όμως η Εθνική έμεινε στο  κόλπο του σετ όταν ο Χρίστος Προδρόμου ισοφάρισε 25-25. Η Εθνική με εκπληκτικό φίνις κέρδισε 25-27 και ισοφάρισε 1-1 το παιχνίδι.

Στο τρίτο σετ το ξεκίνημά μας ήταν θετικό με τους Ισραηλινούς να προηγούνται με μικρή διαφορά 07-05. Ωστόσο, καταφέραμε και ισοφαρίσαμε 10-10 με το σετ να είναι απόλυτα ισορροπημένο με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ.

Το Ισραήλ κατάφερε να προηγηθεί με 15-13, με την Εθνική να προσπαθεί με ενέργειες του Ν. Ελευθερίου να μείνει κοντά στο σκορ.  Οι Ισραηλινοί ξέφυγαν με +3 18-15, αλλά μειώσαμε στον πόντο 19-18, ενώ με τον Ελευθερίου ξανά  προηγηθήκαμε με ένα πόντο 20-19. Η Εθνική Ισραήλ βρήκε τρόπο να προηγηθεί με δυο πόντους 22-20 και 23-21 παρά την πίεση που εξασκήσαμε. Με μπλοκ του Σιαπάνη ισοφαρίσαμε 23-23 και όλα κρίθηκαν στο τέλος και τους έξτρα πόντους. Τελικά κερδίσαμε με 27-25 με πόντο του Σωτήρη Σιαπάνη και ανατρέψαμε το σκορ αφού προηγηθήκαμε με 2-1 σετ.

Οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν 07-03 στο τέταρτο σετ αλλά η Εθνική μας κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ και να μειώσει στον πόντο 16-15 με τον Νικόλα Ελευθερίου να είναι εκπληκτικός και να καθοδηγεί την ομάδα.

Η ομάδα του Ισραήλ κατάφερε να ξεφύγει με τρεις πόντους 19-16, 20-17 και κατέστη φαβορί του σετ. Με σέρβις του Σωτήρη Σιαπάνη μειώσαμε στον πόντο και μπήκαμε για καλά στον αγώνα. Οι Ισραηλινοί όμως κατάφεραν να δημιουργήσουν διαφορά ασφαλείας και να κερδίσουν 25-21 οδηγώντας το παιχνίδι σε τάϊ – μπρέικ αφού ισοφάρισαν 2-2 τα σετ.

Οι Ισραηλινοί μπήκαν καλύτερα στο τάϊ – μπρέικ και προηγήθηκαν 3-1 και 04-02, αλλά με σερβίς του Ελευθερίου προηγηθήκαμε 06-08 με την αλλαγή του τερέν και καταφέραμε να διατηρήσουμε το +2 με τον Σιαπάνη 07-09. Το Ισραήλ ισοφάρισε 09-09, αλλά καταφέραμε να προηγηθούμε με +2 09-11 με τους Σιαπάνη και Αλεξίου. Το σετ και ο αγώνας θα κρινόταν σε μια κλωστή με τον τρομερό Ελευθερίου να προηγείται 12-14, αλλά οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν 15-14 αλλά όλα κρίθηκαν στους έξτρα πόντους με το Ισραήλ να κερδίζει 18-16 και να παίρνει τη νίκη με 3-2 σετ.

ΙΣΡΑΗΛ: Katzenelson 3, Ηersko 22, Batchkala 15, ido 23, Sokolov 7, Goldirin 10 –Λίμπερο 1: Roitman – Αλλαγές: Zim, Οsokin 8, Saada 2.

ΚΥΠΡΟΣ (J. CANNESTRACCI): Οδ. Σαββίδης 1, Χρυσοστόμου 1, Προδρόμου 14, Αλεξίου 8, Σιαπάνης 21, Ελευθερίου 27 – Λίμπερο: Αντωνίου – Aλλαγές: Aυγ. Σαββίδης 1, Στρουγκάρεβιτς, Κ. Γεωργίου.