Ο πρωταθλητής Α.Ο. Διόνυσος πέρασε από «το λάκκο των Λεόντων»

Mε πολύ δύσκολη νίκη του Α.Ο. Διόνυσου στα Λειβάδεια επί του ουραγού Λέοντα και σημαντική νίκη του UCLan Cyprus Φοίνικα Πύλας επι του ΑΠΟΚ με 3-1 συνεχίστηκε το Σάββατο 27 Μαρτίου το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Β Κατηγορίας Ανδρών.

Στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής ο Α.Ο. Διόνυσος επέστρεψε πολύ δύσκολα στις  νίκες μετά την ήττα την Τετάρτη από την Ολυμπιάδα.

Πολύ δύσκολη νίκη πέτυχε ο πρωταθλητής  Α.Ο. Διόνυσος στο Γυμνάσιο Λειβαδιών επί του εξαιρετικού το Σάββατο Λέοντα.

Στο πρώτο σετ έγινε εκπληκτικό παιχνίδι με την ομάδα του Μ. Χρυσοστόμου να κερδίζει 28-26 και να ανοίγει το σκορ. Ο Α.Ο. Διόνυσος απάντησε με δυο νικηφόρα σετ (18-25 και 17-25) ανατρέποντας το σκορ. Ο Λέοντας δεν τα έβαλε κάτω και κέρδισε εύκολα το τέταρτο σετ 25-18 ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ. Όλα κρίθηκαν στο τάϊ – μπρέικ όπου η ομάδα της Πάφου ξέφυγε επικρατώντας με 11-15 και 2-3  σετ.

Στο ντέρμπι της Πύλας έγινε ένα πολύ ενδιαφέρον αγώνας με τον UCLan Cyprus Φοίνικα Πύλας να κερδίζει τον ΑΠΟΚ με 3-1 επιβεβαιώνοντας την καλή κατάσταση που βρίσκεται.  Η ομάδα του Z. Lucovic προηγήθηκε 2-0 σετ (25-22, 25-17). Ο ΑΠΟΚ μείωσε σε 2-1 κερδίζοντας το τρίτο σετ 22-25. Η ομάδα της Πύλας όμως πήρε το τέταρτο σετ 25-22 κερδίζοντας με 3-1 σετ τον αγώνα.

*Η Ολυμπιάδα Ν. είχε ρεπό.

Η 14η και τελευταία αγωνιστική θα διεξαχθεί την Τετάρτη 31 Μαρτίου 2021 με τους αγώνες: A.O. Διόνυσος – UCLan Cyprus Φοίνικας Πύλας στις 19:30 και ΑΠΟΚ – Ολυμπιάδα Ν. στο Αθλητικό Κέντρο Πανεπιστημίου στις 20:30.