Βόλεϊ Ανδρών: «Χαμένος» ο Green Air Παφιακός

H Aνόρθωσις ήταν η κερδισμένη στην έναρξη του Όμιλου για τις θέσεις 1-5 στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Τρεις ημέρες πριν από το ντέρμπι με την Ομόνοια στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» που είναι κομβικό για τη διεκδίκηση του τίτλουκέρδισε στην Αίθουσα Παραλιμνίου την Ε.Ν.Π.με 3-1 σετ.

Αντίθετα ο Green Air Παφιακός κέρδισε μεν, αλλά έχασε ένα βαθμό στη Δερύνεια αφού κέρδισε 3-2 την Αναγέννηση, αλλά έμεινε στο -8 από την κορυφή.

Την 19η αγωνιστική και πρώτη του Ομίλου 1-5 είχε ρεπό η Ομόνοια.

Άφησε χρυσό βαθμό

ANΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. -  Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ 2-3 (21-25, 25-22, 20-25, 25-22, 09-15)

Άφησε βαθμό στη Δερύνεια ο Green Air Παφιακός. Η ομάδα της Πάφου άνκαι πήρε δυο φορές το προβάδισμα δεν κατάφερε να πάρςι το τρίποντο απέναντι στη σφριγηλή Αναγέννηση και έμεινε στην 3η θέση οκτώ βαθμούς μακριά από την κορυφή.

Η Αναγέννηση κατάφερε να προξενήσει νέα ζημιά στον Green Air Παφιακό και με τον πόντο μείωσε στο -4 από την 3η θέση.

Σε ένα πολύ κλειστό σετ ο Green Air Παφιακός κατάφερε να επβληθεί στο πρώτο σετ 21-25 σε 28’ και να προηγηθεί 0-1 σετ.

Στο δεύτερο σετ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι τα μέσα του σετ, αλλά η Αναγέννηση ξέφυγε 21-16 για να κερδίσει 25-22 σε 26’ ισοφαρίζοντας 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες με τον Green Air Παφιακό να ξεφεύγει 06-09. Mετά τα μέσα του σετ 12-14, η ομάδα της Πάφού ανέβηκε και άλλο και η διαφορά αυξήθηκε 15-22. Η Αναγέννηση έκανε την προσπάθειά της, αλλά ο Green Air Παφιακός κέρδισε 20-25 σε 28’ και διαμόρφωσε το 1-2 σετ.

Ο Green Air Παφιακός ξεκίνησε καλύτερα στο τέταρτο σετ, 03-05, αλλά η Αναγέννηση δεν την άφησε να απομακρυνθεί. Μάλιστα, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 07-06, ενώ αύξησαν στο +3 11-08.

Ο ρυθμός δεν άλλαξε με την ομάδα της Δερύνειας να βρίσκεται σταθερά στην πρωτοπορία 17-15. Ωστόσο, o Green Air Παφιακός «πίεσε» και μείωσε στον πόντο 18-17.Ωστόσο, η Αναγέννηση κράτησε κερδίζοντας 25-22 σε 28’ και οι «πράσινοι» ισοφάρισαν 2-2  σετ.

Στο τάϊ – μπρεϊκ ο Green Air Παφιακός μπήκε πιο αποφασιστικά και βρέθηκε στο +5 06-11με την ομάδα της Πάφου να κερδίζει 09-15 και να παίρνει τον αγώνα με 2-3 σετ.

ANΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.  (Γ. ΜΕΛΚΑ): Ιακώβου, Antonic, Αποστόλου, Καραγιάννης, Costa, Χρυσοστόμου – Λίμπερο: Παπαϊωάννου – Αλλαγές: Καρανικόλας , Τόφια,  Κούρμουζος, Βερεϊς, Μπέης.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ):Οικονομίδης,  Ο. Σαββίδης, Παφίτης,Ασπιώτης,Petty, Ζηκάκης – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές: Ανδρέου, Γιαννάκος, Γεωργάλλας, Α. Σαββίδης.

Δύσκολα μεν, κέρδισε δε

E.N.Π. –ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 1-3 (25-23, 23-25, 15-25, 19-25)

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής, 1ης του Ομίλου των θέσεων  1-5 η Ανόρθωσις. Τρεις μέρες πριν από το ντέρμπι κορυφής με την Ομόνοια την Παρασκευή, που θα κρίνει και την πορεία της στη συνέχεια, πέρασε από το Παραλίμνι κερδίζοντας την Ε.Ν.Π. με 1-3 σετ.

Το τρίποντο ήλθε δύσκολα, αφού η Ένωση που ήταν αρκετά καλή για δυο σετ προηγήθηκε. Οι «βυσσινί» έμειναν στην 5η θέση με 23 βαθμούς.

Σε ένα αρκετά ανταγωνιστικό σετ η Ε.Ν.Π. κατάφερε να προηγηθεί 1-0 κερδίζοντας 25-23 σε 25’. Το δεύτερο σετ ήταν εξίσου ανταγωνιστικό με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι.

Η «Μεγάλη Κυρία» κατάφερε να προηγηθεί 22-23 και να επιβληθεί 23-25 σε 28’.

Οι δυο ομάδες  προσπάθησαν να επιβληθούν στο τρίτο σετ, αλλά η Ανόρθωσις ξέφυγε 09-18 δείχνοντας πολύ κοντά στο σετ. Η Ανόρθωσις τελικά «καθάρισε» με 15-25 σε 24’ ανατρέποντας το σκορ 1-2 σετ.

Πολύ δυνατά άρχισε το τέταρτο σετ η Ανόρθωσις που πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (02-07, 05-10). Οι «κυανόλευκοι» δεν μπόρεσαν να διαχειριστούν το προβάδισμα αφού οι «βυσσινί» μείωσαν (08-11). Η Ανόρθωσις είχε τους τρόπους να κρατεί τα ηνία στο σετ 13-17 και 15-21.

Το σετ κρίθηκε υπέρ της Ανορθώσεως που κέρδισε και πήρε το σετ με 19-25  και τη νίκη με 1-3 σετ.

Ε.Ν.Π. (Ν. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Κ. Γεωργίου, Acosta, Χρυσοστόμου, Γ.Γεωργίου, Coutinho, Παπανδρέου – Λίμπερο 1: Πάπας, Λίμπερο 2: Eλευθερίου – Αλλαγές: Στέκας, Stevovic, Σιόκουρος.

AΝΟΡΘΩΣΙΣ (Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Χριστοφόρου, Χρυσοστόμου,Torres, Κnezevic,Pereira,Kοντός – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές:

Η Βαθμολογία ΘΕΣΕΙΣ 1-5

Ομόνοια (16) 16-00 48- 09 45

Aνόρθωσις (17) 14-03 43 -18 40

Green Air Παφιακός (17) 12-05 41-22 37

Αναγέννηση Δερ. (17) 10-07 36-28 31

Ε.Ν.Π. (17) 08-09 35-40 23.