Μεγάλη ανατροπή της Ομόνοιας στο ντέρμπι

Ανίκητη για άλλο ένα αγώνα έμεινε η Ομόνοια. Οι «πράσινοι» διατήρησαν το αήττητό τους για ένατο σερί αγώνα και με τη νίκη με 3-2 σε 121’ με ανατροπή, αφού έχαναν με 1-2 βρίσκονται στην 1η θέση με τη συμπλήρωση της 10ης αγωνιστικής με 24 βαθμούς έναντι 22 του Green Air Παφιακού.

Η ομάδα της Πάφου έχασε δεύτερη φορά από την Ομόνοια, είχε την ευκαιρία του να κερδίσει όταν βρέθηκε στο 1-2, αλλά είχε ένα μέτριο τέταρτο σετ και στο τάϊ – μπρέικ δεν άντεξε και έχασε παίρνοντας ένα πόντο.

Η Ομόνοια ήταν καλύτερη στο πρώτο σετ έχοντας το προβάδισμα με 15-10. Ο Green Air Παφιακός μείωσε, αλλά οι «πράσινοι» κέρδισαν με 25-22 σε 24’ και προηγήθηκαν 1-0.

Στο δεύτερο σετ, οι Παφίτες μετά το αρχικό 05-05 και το 13-10 της Ομόνοιας ανέβηκαν και ανέτρεψαν το σκορ με συνέπεια να κερδίσουν 19-25 σε 25’ ισοφαρίζοντας το ντέρμπι.

Ο Green Air Παφιακός μπήκε πολύ πιο δυνατά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 10-15. Η Ομόνοια σταδιακά μείωσε στους δυο 12-14, αλλά η ομάδα του Κ. Καμπερίδη αύξησε εκ νέου σε 12-17. Οι παίκτες του κ. Σ. Σάββα κατάφεραν να φέρουν το ντέρμπι στον πόντο 18-19. Ο Green Air Παφιακός όμως κράτησε κερδίζοντας με 22-25 σε 28’ ανακτώντας το προβάδισμα.

Οι παίκτες του Κ. Καμπερίδη προηγήθηκαν 03-06 στο τέταρτο σετ, αλλά η Ομόνοια έδειχνε αποφασισμένη και κατάφερε να φέρει το σετ στα μέτρα της με το υπέρ της 17-12. Ο κόουτς των «πρασίνων» έβαλε στον αγώνα τον νεαρό Αντώνη Μαυρομμάτη στην πρώτη εμφάνιση απέναντι στην πρώην ομάδα του και οι «πράσινοι» διατήρησαν σκορ ασφαλείας 20-14. Οι «πράσινοι» έφεραν το ντέρμπι να κρίνεται στο τάϊ – μπρέικ αφού κέρδισαν 25-20 σε 26’ ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Η Ομόνοια άρχισε εξαιρετικά το τάϊ – μπρέικ και προηγήθηκε 03-00 με τον Green Air Παφιακό να μειώνει σε 03-02. Οι «τριφυλλοφόροι» εξασφάλισαν άλλους τρεις πόντους για το 06-04 , αλλά σχεδόν αμέσως η ομάδα της Πάφου ισοφάρισε 07-07. Οι ισορροπίες δεν διαφοροποιήθηκαν με την αλλαγή του τερέν 09-09. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 13-11 και απέκτησαν σαφές προβάδισμα για το δίποντο που το εξασφάλισαν με το 15-11 σε 18’.

ΟΜΟΝΟΙΑ(Σ. ΣΑΒΒΑ):;Rangel, Α. Πετρακκίδης, Αλεξίου, Προδρόμου, Χατζηφιλίππου, Ελευθερίου – Λίμπερο: Πλατρίτης – Αλλαγές: Μαυρομμάτης.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ):Παφίτης, Syftestad, Σαββίδης, Petty, Οικονομίδης, Ανδρέου – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Τσαγγαρίδης, Ζηκάκης.