Κέρδισε τον ΑΠΟΕΛ και ανέβηκε στην κορυφή

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ «ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: GREEN AIR ΠΑΦΙΑΚΟΣ –ΑΠΟΕΛ 3-1 (25-17, 26-28, 25-22, 25-15)

Πάτησε... κορυφή ο Green Αir Παφιακός. Η ομάδα του Κυριάκου Καμπερίδη σε ένα αγώνα που είχε και τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι, κέρδισε στο Αθλητικό Κέντρο «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» το ΑΠΟΕΛ με 3-1 σετ και πέτυχε την τέταρτη νίκη του σε 5 αγώνες. Το ΑΠΟΕΛ δέχθηκε στον αντίποδα την  τρίτη ήττα, βρίσκεται στον πυθμένα χωρίς βαθμό αλλά έστειλε αισιόδοξα μηνύματα. Ο αγώνας της Δευτέρας με τη N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» αποκτά χαρακτήρα μιας επιλογής.

O Green Air Παφιακός κατόρθωσε να προηγηθεί 21-16 για να κερδίσει 25-17 σε 21’ και να διαμορφώσει το 1-0 σετ. Το δεύτερο σετ ήταν πολύ διαφορετικό. Το ΑΠΟΕΛ άλλαξε την εικόνα του και έβαλε πολύ δύσκολα στην ομάδα της Πάφου. Μετά το 07-07 οι δυο ομάδες ήταν κοντά με τους «γαλαζοκίτρινους» να προηγούνται 17-19. Ο Green Air Παφιακός κατάφερε να ισοφαρίσει 24-24 , αλλά το ΑΠΟΕΛ ήθελε περισσότερο το σετ και το πήρε 26-28 σε 30’ και ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν συνεχώς και να έχουν εναλλάξ το προβάδισμα. Τελικά, η ομάδα του Κ. Καμπερίδη βρήκε τον τρόπο να κερδίσει 25-22 σε 27’ και να ξαναπροηγηθεί με 2-1 σετ.

Ο Green Air Παφιακός ήταν πολύ «επιθετικός» στην έναρξη του τέταρτου σετ και προηγήθηκε με 05-01. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ανασυντάχθηκαν όμως και μείωσαν σε 12-09.  Η ομάδα της Πάφου ανασυντάχθηκε και αύξησε στους 7 πόντους 16-09 για να κερδίσει 25-15 και να κερδίσει με 3-1 σετ.

GREEN AIR ΠΑΦΙΑΚΟΣ(K. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Syftestad, Σαββίδης, Ανδρέου, Petty, Παφίτης, Οικονομίδης – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου.

ΑΠΟΕΛ (Γ. ΛΑΪΟΣ): Saar, Αβερκίου, Συρουγκάρεβιτς, Jansons, Σκορδής, Κυπριανού – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Σοφοκλέους, Χριστοφορίδης, Παναγίδης.