Βόλεϊ Ανδρών: Το προσφυγικό ντέρμπι τα είχε όλα

Σε ένα προσφυγικό ντέρμπι από τα παλιά, η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα επικράτησε μετά από ένα αγώνα που τα είχε όλα της ΑΕ Καραβά με 3-2 σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν δεύτερη νίκη με 3-2 (στην πρεμιέρα κέρδισαν την Ολυμπιάς Φρενάρους) και ανέβηκαν στους 4 βαθμούς. Η ΑΕ Καραβά γύρισε τα σε βάρος της δεδομένα έχανε 0-2 πήρε τον πρώτο της βαθμό δείχνοντας ότι είναι μια ομάδα που έχει πολλές δυνατότητες.

Εξαιρετικό ενδιαφέρον προκάλεσε το πρώτο σετ με τις δυο προσφυγικές ομάδες να δίνουν μάχη, αλλά τη N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα να επικρατεί 25-23 σε 21’ ανοίγοντας το σκορ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλοί στο δεύτερο σετ και ξέφυγαν 15-08 εξασφαλίζοντας το σετ με 25-18 σε 24’ και έγραψαν το 2-0 σετ.

Το τρίτο σετ ήταν απόλυτα ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ 15-15. Μετά το 18-18  η ΑΕ Καραβά ήταν πιο αποτελεσματική και ξέφυγε 18-21. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν, μείωσαν, όμως τελικά η ΑΕ Καραβά κέρδισε 23-25 σε  28’ μειώνοντας σε 1-2 σετ.

Η ΑΕ Καραβά ήταν πολύ καλύτερη μέχρι τα μέσα του τέταρτου σετ 08-12, αλλά η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα  ισοφάρισε 16-16, όμως η ΑΕ Καραβά διατήρησε το προβάδισμα 18-19. Το φοβερό σε εξέλιξη σετ κρίθηκε στους έξτρα πόντους με την ΑΕ Καραβά να κερδίζει σε 36’ 27-29 επιστρέφοντας στη διεκδίκηση της νίκης, αφού μετέτρεψε το 0-2 σε 2-2.

Το προσφυγικό ντέρμπι κρίθηκε στο τάϊ – μπρέικ που ήταν ξανά ανταγωνιστικό. Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε 08-04, αλλά η ΑΕ Καραβά μείωσε 08-06. Νέο ντεμαράζ από την ομάδα του Κυριάκου Αδάμου που αύξησε τη διαφορά σε 12-08 και 13-09 για να επικρατήσει 15-10  σε 16’ εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-2 σετ σε 122’.

Ν. Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Κ. ΑΔΑΜΟΥ): Ramma, Α. Χρυσοστόμου, Γ.Χρυσοστόμου, Guimond, Xατζηβασίλη, Παναγιωτίδης – Λίμπερο: Ιωάννου – Αλλαγές: Καλαφάτης.

A.E. KΑΡΑΒΑ (ΧΑΤΖΗΔΑΜΙΑΝΟΥ): Κ. Αχιλλέως, Β. Αχιλλέως, Φιλοκράτους, Ροντόλφο, Μοσχοβάκης,Kaminski – Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Καρακατσάνης.