ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 0-3: Βασιλιάς Θρύλος ύψωσε λάβαρο τίτλου στο Λευκό Πύργο!

Ένας καταιγιστικός Ολυμπιακός ισοπέδωσε τον ΠΑΟΚ μέσα στην Πυλαία με 3-0 σετ και επέστρεψε πανηγυρικά στην κορυφή του ελληνικού βόλεϊ κατακτώντας το 31ο πρωτάθλημα της ιστορίας του!

Στον πρώτο τελικό της Volley League ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Γιόσκο Μιλενκόσκι είχε χαρακτηρίσει τον Ολυμπιακό «dream team». Στα τρία πρώτα ματς της σεριάς των τελικών, οι Θεσσαλονικείς πίεσαν στα όριά τους τους ερυθρόλευκους και όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, στο πρώτο παιχνίδι που θα έκρινε τον τίτλο, όμως, ο Ολυμπιακός ήταν όντως dream team!

H ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι ήταν εκπληκτική σε όλους τους τομείς – υποδοχή, σερβίς, επίθεση, άμυνα, μπλοκ – και διέλυσε τον ΠΑΟΚ με 3-0 (25-18, 25-16, 25-14) στην Πυλαία κατακτώντας το 31ο πρωτάθλημα της ιστορίας του.

Ο Ντράγκαν Τράβιτσα μοίρασε σε όλους τους συμπαίκτες του τις πάσες, ο Πάγενκ πυροβολούσε από το σερβίς και ο Κουμεντάκης ήταν η σταθερά σε υποδοχή και επίθεση απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ που είχε σε πολύ κακή μέρα όλα τα αστέρια του (Φαν ντεν Ντρις, Ράπτη, Γιόρνα).

Το πρωτάθλημα βάφτηκε κόκκινο με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 3-1 στις νίκες. Ένα πρωτάθλημα, που ήταν ίσως το συναρπαστικότερο των τελευταίων ετών με τρεις πολύ δυνατές ομάδες, κι άλλες δύο σε υψηλό επίπεδο -εξαιρετική παρακαταθήκη για τη νέα χρονιά και την ολική επαναφορά της ελληνικής λίγκας στις ισχυρές της Ευρώπης.

Το φιλμ του αγώνα

O Τζουλιάνι ξεκίνησε τον Παπαγγελόπουλο (λίγο αργότερα αντικαταστάθηκε με πρόβλημα στη γάμπα), που έκανε τη διαφορά στο τρίτο ματς, αντί του Λινάρδου.

Ο Ολυμπιακός ήταν αλάνθαστος στο ξεκίνημα με εξαιρετική υποδοχή (86%) και σταδιακά αύξησε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (11-7). Με μικρές διακυμάνσεις, η διαφορά διατηρήθηκε ανέπαφη και με άσο του Πάγενκ το σκορ έγινε 23-18. Το σετ ολοκληρώθηκε με 25-18 με διπλό μπλοκ από τους Ιντάλγκο και Λινάρδο.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο σετ με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει νωρίς-νωρίς με 9-5. Ο Πάγενκ πήγε στο σερβίς, δυσκόλεψε την υποδοχή του ΠΑΟΚ και η διαφορά πήγε στο +7 (12-5), γεγονός που ανάγκασε τον Μιλενκόσκι να καλέσει και δεύτερο τάιμ-άουτ, πριν χαθεί το σετ. Τζίφος…

Ο Σλοβένος έβγαλε άσο με την επιστροφή των δύο ομάδων στο τερέν για το 13-5! Ο προπονητής του ΠΑΟΚ απέσυρε τους Φλαμανδούς (Φαν ντεν Ντρις και Γιόρνα) και πέρασε τους Μπούτο και Σωτηρίου, αλλά και τον Τακουρίδη αντί του Σκριέντο, που έδωσαν άλλη πνοή και το σκορ έγινε 15-10.

Ο Ολυμπιακός, όμως, είχε βρει ρυθμό στο παιχνίδι του και με μοιρασμένο, από τον Τράβιτσα, παιχνίδι στην επίθεση ξαναπήγε στο +8 (19-11). Με τον Πάγενκ στο σερβίς έγινε το 22-13 και ο Ιντάλγκο πήρε τον τελευταίο πόντο του σετ για το 25-16.

Καμία αλλαγή και στο τρίτο σετ με τον Ολυμπιακό να παίρνει άμεσα προβάδισμα τριών πόντων. Κανένα αποτέλεσμα και πάλι από το τάιμ-άουτ του Μιλενκόσκι αφού η διαφορά «πέταξε» στους έξι (12-6).

Το ποτάμι δεν μπορούσε πια να γυρίσω πίσω και ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 25-14, το ματς με 3-0 σετ και τον τίτλο με 3-1 στις νίκες.