Δεν αφήνει... κούπα να πέσει κάτω ο Παναθηναϊκός!

Ό,τι τρόπαιο κυκλοφορεί το διεκδικεί. Μετά το Σούπερ Καπ, ο Παναθηναϊκός πέρασε διά περιπάτου στον τελικό και του Λιγκ Καπ κερδίζοντας τα δυο πρώτα σετ που χρειαζόταν. Ξεκούρασε μάλιστα και όλους τους βασικούς ενόψει συνέχειας, παίρνοντας εν τέλει στο tie-break τη νίκη με 3-2 σετ.

Ο Παναθηναϊκός ντούμπλαρε τις νίκες του κόντρα στον Μίλωνα, με σκορ 3-2 σετ, και «σφράγισε» με 2x2 το εισιτήριο για τον τελικό του League Cup «Νίκος Σαμαράς».

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει πολύ δυναμικά και να εκμεταλλεύεται τα κακά σερβίς των παικτών του Μίλωνα. Το «τριφύλλι» απέκτησε προβάδισμα ασφαλείας, το οποίο διατήρησε έως τα τέλη του σετ, με τους γηπεδούχους να βγάζουν αντίδραση και στην τελική ευθεία του να ισοφαρίζουν σε 19-19.

Οι παίκτες του Μίλωνα κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ (22-21), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν τον τελευταίο λόγο, με τους πόντους του Ερνάντες. Το σετ έκλεισε με σκορ 25-22 υπέρ του Παναθηναϊκού, μετά από παράβαση τριών μέτρων του Μολίνα.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση, μιας και τα όρια είχαν στενέψει όσον αφορά την υπόθεση πρόκριση. Οι Νεοσμυρνιώτες πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (10-5), το οποίο προσπάθησε να διατηρήσει.

Βέβαια, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, ανέτρεψε το σκορ και βρέθηκε σε θέση οδηγού, αποκτώντας διαφορά δύο πόντων (19-21). Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε από τους φιλοξενούμενους, για να κλείσει και το σετ με σκορ 25-23, το οποίο τους έδωσε την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.

Τα σετ: 22-25, 23-25, 25-21, 25-17, 12-15