Κατέκτησε το Λιγκ Καπ ο Φοίνικας Σύρου!

Ένα 24ωρο μετά τη μεγάλη νίκη του επί του Ολυμπιακού στον ημιτελικό, ο Φοίνικας Σύρου επιβλήθηκε με 3-1 του Φίλιππου Βέροιας και κατέκτησε το Λιγκ Καπ.

Αυτό ήταν το δεύτερο τρόπαιο Λιγκ Καπ για την ομάδα των Κυκλάδων που το είχε κατακτήσει και το 2012, στην πρώτη διοργάνωση. Ο Φοίνικας, που χτίστηκε με στόχο να κατακτήσει το φετινό πρωτάθλημα ολοκληρώνει τη φετινή σεζόν με ένα τρόπαιο και τη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος.

Άξιος αντίπαλος ήταν και ο Φίλιππος Βέροιας που έδειξε ότι μόνο τυχαία δεν ήταν η νίκη του επί του ΠΑΟΚ στον ημιτελικό. Η ομάδα της Ημαθίας ολοκλήρωσε τη σεζόν με τη συμμετοχή στον τελικό και την έβδομη θέση στο πρωτάθλημα. Όχι κι άσχημα για την ομάδα του Δημήτρη Πιτούλια!

Η ομάδα της Σύρου στον τελικό απέναντι στο διοργανωτή του final four, Φίλιππο Βέροιας ήταν κυρίαρχη. Οι παίκτες του Ιγκόρ Γιούρισιτς ήταν εντυπωσιακοί ιδιαίτερα στο κομμάτι του μπλοκ, με εξαίρεση το τρίτο σετ το οποίο και απώλεσαν.

Με τα καλά σερβίς του Πρωτοψάλτη ο Φοίνικας Σύρου κατάφερε να πάρει διαφορά τριών πόντων στο ξεκίνημα του πρώτου σετ. Με λάθος επίθεση του Γάτση οι Συριανοί έφτασαν στο 10-14. Η ομάδα του Ιγκόρ Γιούρισιτς έφτασε στο 13-18 μετά από χαμένο πρώτο χρόνο του Φέρελ. Ο Φοίνικας ήταν κυρίαρχος στο μπλοκ με τον Μπράουν προηγήθηκε με 15-21 έχοντας τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο σετ. Η ομάδα της Σύρου αύξησε τη διαφορά φτάνοντας στην κατάκτηση του πρώτου σετ.

Το δεύτερο σετ εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι. Τα λάθη του Φοίνικα έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα της Ημαθίας να είναι πιο ανταγωνιστική. Με άσο του Στερν οι Συριανοί προηγήθηκαν με 16-17 με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι την στιγμή που πήγε ο Ιβάν Ράιτς στην γραμμή του σερβίς. Ο Κροάτης διαγώνιος με δύο άσους «καθάρισε» το σετ για τους Συριανούς.

Ο Φίλιππος μπήκε εξαιρετικά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 3-0 με τον Τζιουμάκα. Με την ψυχολογία στα ύψη οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 8-2 με μπλοκ του Μαυροβουνιώτη. Το μπλοκ της ομάδας της Βέροιας λειτουργούσε άψογα με την ομάδα της Ημαθίας να παίρνει σημαντική διαφορά για το 18-9 με τον Φέρελ. Ο Φοίνικας δεν κατέθεσε τα όπλα, μείωσε στους δύο πόντους με τον Ράτκε (20-22) αλλά οι παίκτες του Φίλιππου έμειναν ψύχραιμοι στο φινάλε και κατέκτησαν το σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Φοίνικας προηγήθηκε με 3-6 μετά από χαμένη επίθεση του Τζιουμάκα. Οι Συριανοί είχαν το πόδι στο γκάζι και κατάφεραν να φτάσουν στο double score (7-14) με τον Στερν. Ο Φίλιππος όμως δεν κατέθεσε τα όπλα και μείωσε σε 19-21 με μπλοκ του Γάτση. Ο Στερν έδωσε τέλος στο σερί της ομάδας της Ημαθίας με τον Φοίνικα να κατακτά το σετ με 20-25 και την κούπα.

Τα σετ 1-3 (15-25, 21-25, 25-22, 20-25)

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μαυροβουνιώτης 8 (5/18 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 48% υπ. - 20% άριστες), Προύσαλης, Γάτσης 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 20 (20/44 επ.), Στουντζίνσκι 9 (9/17 επ., 46% υπ. - 25% άριστες), Φερέλ 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 36% υπ. - 9% άριστες), Μιχελάκης (λ, 75% υπ. - 25% άριστες), Γραμμενούδης, Τζιουμάκας Στ. (17% υπ. - 0% άριστες), Αρτακιανός.

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 14 (9/13 επ., 5 μπλοκ), Ράιτς 12 (7/25 επ., 5 άσσοι), Πρωτοψάλτης 16 (12/24 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 89% υπ. - 44% άριστες), Παπαγγελόπουλος 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Ράντκε 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Στερν 22 (19/25 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 74% υπ. - 26% άριστες) / Γκαράς (λ, 59% υπ. - 26% άριστες), Μήλης.

Πηγή κειμένου και φωτογραφίας: sdna.gr