Μια... ανάσα από το Champions League ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 σετ της Μιντσάνκα Μινσκ και πήρε την πρόκριση στον γ' προκριματικό γύρο του Champions League και είναι μια ανάσα από την είσοδο στους ομίλους.

Με την Κουβανή, Βίλμα Σάλας, να κάνει απίστευτο παιχνίδι με 23 πόντους ο Ολυμπιακός έχει φτάσει μία ανάσα από την πρώτη του συμμετοχή στους ομίλους του Champions League, στον γ' προκριματικό γύρο οι «ερυθρόλευκες» θα αντιμετωπίσουν στις 27/10 τη ΖΟΚ UB (από τη Σερβία).

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα ξεκίνησε δυνατά με 8-4, ωστόσο οι γηπεδούχοι μάζεψαν τη διαφορά (8-7), αλλά οι παίκτριες του Κουτίνο με... ξέσπασμα έφτασαν το 12-19 και ουσιαστικά καθάρισαν το 1-0. Στο δεύτερο σετ το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους αν και πήραν προβάδισμα η Μινσκ έμεινε μέσα στο ματς με το 22-22. Αλλά κάπου εκεί μίλησε η Σάλας που με τρεις πόντους έδωσε και το δεύτερο σετ στον πρωταθλητή Ελλάδας.

Και στο τελευταίο σετ οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά έφυγαν στο +5 (2-7), όμως η Μινσκ δεν το έβαλε κάτω και πέρασε μπροστά. Οι γηπεδούχες πίεσαν τον Ολυμπιακό και έφτασαν το ματς στο 21-23 όμως ο Ολυμπιακός άντεξε και με 22-25 έφυγε νικητής από τη Λευκορωσία.

Τα σετ: 3-0 σε 1.17. 19-25 (24’), 22-25 (25’), 22-25 (28’).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερέλ Κουτίνο): Γιώτα 5 (5/8 επ.), Εμμανουηλίδου 8 (4/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σάλας 23 (22/37 επ., 1 άσσος, 77% υπ. - 46% άριστες), Παραϊμπά 9 (8/25 επ., 1 άσσος, 64% υπ. - 36% άριστες), Χριστοδούλου 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 12 (12/26 επ.) / Κακουράτου (λ, 53% υπ. - 35% άριστες), Γενιτσαρίδη 1 (1/4 επ.), Κελεσίδη.

ΜΙΝΧΑΣΚΑ ΜΙΝΣΚ (Στάνισλαβ Σαλίκοβ): Σιακρετάβα 13 (11/32 επ., 2 μπλοκ), Σμίρνοβα 11 (9/23 επ., 2 μπλοκ, 52% υπ. - 41% άριστες), Βλάντικα 7 (3/7 επ., 4 μπλοκ), Μάρκεβιτς 9 (8/23 επ., 1 μπλοκ, 59% υπ. - 36% άριστες), Λαπάτο 1 (1 μπλοκ), Λαζιούκ 9 (6/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Φενταρίντσικ (λ, 25% υπ. - 25% άριστες), Πανασένκα (λ, 53% υπ. - 33% άριστες), Στόλιαρ, Σουπιάν