Τεράστια επιτυχία για την Κύπρο, στον τελικό World Tour

Θριάμβευσαν στον ημιτελικό με Ισραήλ 2-0 (21-19, 21-12), και αύριο αντιμετωπίζουν την Ιταλική ομάδα Τέϊ/Μπράϊντενμπαχ. Τεράστια επιτυχία για την Κύπρο. Κωνσταντοπούλου/Αγγελοπούλου ηττήθηκαν στην φάση των 12 και πήραν την 9η θέση.

Στον τελικό προκρίθηκαν Γκουσάροβα/Νύστρομ ύστερα από μια εκπληκτική πορεία.
Είναι η πρώτη φορά που κυπριακή ομάδα καταφέρνει να παίξει σε τελικό World Tour.

To δίδυμο Γκουσάροβα/Νύστρομ από τον περασμένο Μάϊο που άρχισε να συμμετέχει μαζί σε διεθνείς διοργανώσεις ύστερα την κυπριοποίηση και εγγραφή της Νύστρομ στην Κυπριακή Ομοσπονδία Πετοσφαίρισης, έβαλε στόχους για διακρίσεις και η φετεινή χρονιά διαγράφεται λαμπρή!!!

Το άλλο δίδυμο Κωνσταντοπούλου/Αγγελοπούλου έπαιξαν όσο καλύτερα μπορούσαν και έδειξαν ότι με λίγη τύχη θα μπορούσαν να περνούσαν κι αυτές στον ημιτελικό.

Μετά τις πρόσφατες διακοπές που είχαν οι αθλήτριές μας, επανήρχησαν τους αγώνες τους πριν μερικές μέρες στην Πορτογαλία αλλά εκεί έδειξαν να είναι λίγο επιρεασμένες, σήμερα όμως έδειξαν ότι επαναβρίσκουν τον καλό τους εαυτό.

Χθές το δίδυμο Γκουσάροβα/Νύστρομ ξεκίνησε για πρώτη φορά μια τέτοια διοργάνωση από την νο.1 θέση και το δίδυμο Κωνσταντοπούλου/Αγγελοπούλου από την θέση νο.2, κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά. Ποτέ στο παρελθόν σε διεθνή διοργάνωση η Κύπρος δεν είχε δύο ομάδες στις θέσεις 1 και 2 του τελικού ταμπλώ .

Στην χθεσινή μέρα Γκουσάροβα και Νύστρομ νίκησαν τις Ζομπαθέλι/Βίγιαμ (Ουγγαρία) με 2-0 σετ (21-10, 21-17) και η Κωνσταντοπούλου/Αγγελοπούλου κέρδισαν επίσης με 2-0 σετ (21-7, 21-13) τις Τσένε/Χάγιος (Ουγγαρία) κάνοντας το πιο ιδανικό ξεκίνημα με απ’ ευθείας πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στον δεύτερο αγώνα τους στην φάση των ομίλων ο οποίος αγώνας και για τις δύο ομάδες μας ήταν για την πρωτιά στον όμιλο, τόσο η Γκουσάροβα/Νύστρομ όσο και η Κωνσταντοπούλου/Αγγελοπούλου γνώρισαν την ήττα με 2-1 σετ.

Η Γκουσάροβα/Νύστρομ ηττήθηκαν με 2-1 σετ (21-14, 17-21, 6-15) από τις Ελβετίδες Μπέντσαρτ/Στάλι και η Κωνσταντοπούλου/Αγγελοπούλου ηττήθηκαν με 2-0 σετ (6-21, 16-21) από τις Γερμανίδες Γκρούνε/Κόρτσινγκερ.

Σήμερα το μεσημέρι οι δύο ομάδες μας έκαναν τεράστια προσπάθεια για την διάκριση.
Γκουσάροβα/Νύστρομ κέρδισαν τις Καναδέζες Χάρνετ/Ντόρνμαν με 2-0 σετ (21-18, 21-17) και πήραν μεγάλη πρόκριση στον προημιτελικό, αντίθετα το δίδυμο Κωνσταντοπούλου/Αγγελοπούλου προσπάθησε απέναντι στις Ζομπαθέλι/Βίγιαμ (Ουγγαρία) αλλά ηττήθηκαν τελικά με 2-0 σετ (21-13, 21-17) και τερμάτισαν στην 9η θέση.

Η συνέχεια για τις Γκουσάροβα/Νύστρομ ήταν μοναδική. Συγκίνησε με τις εμφανίσεις της η Ερικα Νύστρομ, εντυπωσίασε για άλλη μια φορά η Ντάρια Γκουσάροβα. Στην προημιτελική φάση είχε για αντιπάλους τις Γερμανίδες Γκρούνε/Κόρτσινγκερ. Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός και η επιμονή των διεθνών αθλητριών μας έφερε το ποθητό αποτέλεσμα. Μεγάλη νίκη με 2-1 σετ (21-17, 20-22, 15-11) και πρόκριση στον ημιτελικό.

Όπου πριν από λίγο η Ντάρια Γκουσάροβα μαζί με την Έρικα Νύστρομ έγραψαν χρυσή σελίδα ιστορίας στο μπιτς βόλεϊ της Κύπρου. Ύστερα από μια πολύ καλή εμφάνιση επιβλήθηκαν των αντιπάλων τους Ντέηβ/Σταρίκοφ από το Ισραήλ με 2-0 σετ (21-19, 21-12) και πέρασαν στον μεγάλο τελικό. Μια νίκη που πανηγύρισαν έξαλλα τόσο οι αθλήτριες αλλά και ολόκληρη η αποστολή της Κύπρου στην Βουδαπέστη. Πρόκειται για μια πολύ μεγάλη επιτυχία αφού για πρώτη φορά θα ανέβουν στο βάθρο μιας διοργάνωσης World Tour Star 1.

Στον ημιτελικό Γκουσάροβα και Νύστρομ είχαν καλή ψυχολογία κόντρα στο Ισραήλ αφού γνώριζαν καλά τις αντίπαλές τους κάτι που έδωσε την ευκαιρία στον ομοσπονδιακό μας προπονητή Ανδρέα Σαββίδη να τις προετοιμάσει με το κατάλληλο πλάνο αγώνα . Στο πρώτο σετ παίχθηκε ένα παιγνίδι τακτικής όπου οι αντίπαλες παίκτριες έπαιξαν 50-50 τις Γκουσάροβα/Νύστρομ γεγονός που έδινε ανάσες στην Νύστρομ η οποία μετά από την πρόσφατη της γέννα και μετά από δύο απογευματινούς αγώνες, έπρεπε να προστατευθεί (αφού είναι και η μπλοκέρ της ομάδας μας). Το σετ ήταν δύσκολο αλλά μέτρησε η αποφασιστικότητα της ομάδας μας, με την Γκουσάροβα να τελειώνει ιδανικά πλέον κάθε φάση.

Αφού δεν τους “έβγαινε”, στο δεύτερο σετ οι παίκτριες από το Ισραήλ άλλαξαν τακτική γυρίζοντας το σερβίς στην Ντάρια, κάτι που τους στοίχισε αφού με την ψυχολογία στα ύψη η ομάδα μας επικράτησε πιο εύκολα (με 21-12) και μαζί πήρε την την θέση στον μεγάλο αυριανό τελικό.