MotoGP: «Θηρίο» επί τρία

Ο Ενέα Μπαστιανίνι κάνει μια εκπληκτική χρονιά φέτος και το επιβεβαίωσε στο Λε Μαν, στον αγώνα για τον 7ο γύρο του MotoGP. Ο Ιταλός αναβάτης της Gresini Ducati πήρε στη Γαλλία την 3η φετινή του νίκη, αποδεικνύοντας ότι οι δύο προηγούμενες μόνο τυχαίες δεν ήταν. Ο Τζακ Μίλερ με την εργοστασιακή Ducati τερμάτισε δεύτερος και ο Αλέιξ Εσπαργκαρό πήρε το 3ο βάθρο στη σειρά με την Aprilia με την 3η θέση.

Ο τοπικός ήρωας Φάμπιο Κουαρταραρό με Yamaha τερμάτισε 4ος, καθώς ύστερα από την κακή του εκκίνηση έχασε πολύ έδαφος και πέρασε το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα κολλημένος πίσω από την Aprilia του Αλέιξ Εσπαργκαρό, την οποία αδυνατούσε να περάσει. Παρόλα αυτά διατηρεί την πρωτοπορία στο πρωτάθλημα.

Ο Ζοάν Ζαρκό ξεπέρασε τις δυσκολίες στο ξεκίνημα του αγώνα, όπου είχε ποινή 3 θέσεων στην εκκίνηση, και κατάφερε να τερματίσει στην 5η θέση, μπροστά από τον Μαρκ Μάρκεθ με τη Repsol Honda.

Στο Λε Μαν είδαμε πολλές πτώσεις, που καθόρισαν εν πολλοίς την τελική κατάταξη. Ο Πέκο Μπανάια με την εργοστασιακή Ducati είχε την πρωτοπορία στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα αλλά μόλις ο Μπαστιανίνι τον έφτασε και τον προσπέρασε για πρώτη φορά δεν απέφυγε τα λάθη και έπεσε. Πτώσεις σημείωσαν επίσης και οι δύο αναβάτες της Suzuki – πρώτα ο Άλεξ Ρινς και ύστερα από λίγους γύρους ο Τζοάν Μιρ. Και οι δύο τη στιγμή της πτώσης βρίσκονταν μέσα στην πρώτη 5άδα.

Το Πρωτάθλημα MotoGP συνεχίζεται με τον αγώνα στο Μουτζέλο, μέσα στην έδρα της Ducati, το 3ήμερ 27-29 Μαΐου.