Πρωταθλητής στο Moto GP ο Κουαρταραρό!

Έγραψε ιστορία ο Φάμπιο Κουαρταραρό. Κατέκτησε το πρώτο Moto GP της καριέρας του και έγινε ο πρώτος Γάλλος πρωταθλητής, με δύο αγώνες να απομένουν.

Ο 22χρονος «El Diablo» επωφελήθηκε από την πτώση που είχε ο έτερος διεκδικητής του τίτλου, Πέκο Μπανάια, τέσσερις γύρους πριν το τέλος του Moto GP στο Μιζάνο. Ο Ιταλός έχασε την ευκαιρία να μείνει ζωντανός στη διεκδίκηση του τίτλου και ο Κουαρταραρό, που ανέβηκε από τη 15η θέση στην τέταρτη, κατέκτησε και μαθηματικά τον τίτλο. Παράλληλα χάρισε στη Yamaha τον πρώτο της τίτλο από το 2015!

Ο Μαρκ Μάρκεθ ήταν ο μεγάλος νικητής του αγώνα με τον Πολ Εσπαργκαρό να ακολουθεί.

Απομένουν οι αγώνες σε Αλγκάβρε στις 7 και Βαλένθια στις 14 Νοεμβρίου για να ολοκληρωθεί η σεζόν.