Μπάσκετ Γυναικών: Πρόκριση για Moufflons

Οι Moufflons ήταν οι νικήτριες της προημιτελικής φάσης Κυπέλλου ΟΠΑΠ ECOMMBX Basket League, επικρατώντας με 75-73 επί του ΑΠΟΠ σε έναν αγώνα με ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο λεπτό. Επόμενος αντίπαλος των νικητριών η Αναγέννηση. Κορυφαία παίκτρια της αναμέτρησης η Meadows με 24 πόντους, 5 ασίστ και 16 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις Moufflons να παίρνουν προβάδισμα με 9-4 με το τρίποντο της Κινανη στο 3’, και τις βολές τους Πουσιαπακέ να μεγαλώνουν τη διαφορά στο +7 με σκορ 11-4 στο επόμενο λεπτό. Στο 8’ ο ΑΠΟΠ μείωσε με την Θεμιστοκλέους να ευστοχεί σε τρίποντο για το 17-13, και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 15-17.

Η Παφιακή ομάδα μπήκε καλύτερα στη δεύτερη περίοδο και στο 18’ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με το τρίποντο της Θεοτή (29-29), ενώ στο επόμενο λεπτό μπήκε μπροστά στο σκορ με 32-31. Οι Moufflons έγιναν πιο επιθετικές και πήραν εκ νέου προβάδισμα πριν τη λήξη του δεκαλέπτου με 34-32. Συνέχισαν να πετυχαίνουν καλάθια, και στο 25’ η διαφορά ανέβηκε στο +10 (34-44).

Η ομάδα της Πάφου δεν τα παρατούσε και στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα μείωσε τη διαφορά 12 πόντων, και από το 66-54 το σκορ έγινε 74-72! Οι Moufflons κράτησαν το προβάδισμα μεχρο το τελευταίο σφύριγμα, παίρνοντας την πρόκριση με 75-73.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-17, 32-34, 47-59, 73-75

ΑΠΟΠ (Νταϊάνα Αγαπίου): Παπανικολάου 2, Ευσταθίου 24 (3), Κουκλάδα, Τσέλεπου, Θεμιστοκλέους 28 (2), Παναγιωτίδη 3,  Ηλίεβα 8, Θεοτή 8 (2)

Moufflons (Nemanja Bjedov) Ιωάννου 6, Πουσιαπακέ 17 (3), Παπαγιάννη 3, Κινάνη 23 (3), Meadows 24 (1), Σπυρίδου 2, Μομτζιαν, Πάγκαλος