Πήρε το ροζ φύλλο αγώνος ο ΑΠΟΠ

Στην έδρα του πήρε το ροζ φύλλο αγώνος ο ΑΠΟΠ, επικρατώντας με 66-55 της Moufflons, με κορυφαία του αγώνα την Θεμιστοκλέους που πέτυχε 24 πόντους, 4 ασίστ και 17 ρίμπαουντ.

Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν από την αρχή της αναμέτρησης με 6-0, με το λεϊ απ της Ευσταθίου στο 3’. Οι Moufflons έφεραν το παιχνίδι στα ίσα πετυχαίνοντας 6 σερί πόντους μέχρι το 5’, με τον ΑΠΟΠ να παίρνει εκ νέου προβάδισμα στο ίδιο λεπτό (8-6).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Πάφου έφτασε στο +8 στο 13’ για το 22-14, ενώ οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 24-21 στο 15’ με τις εύστοχες βολές της Meadows. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με σκορ ημιχρόνου 32-30.

Οι καλαθοσφαιρίστριες της Bjedov πήραν προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 24’ με τρίποντο της Πάγκαλος (39-36), ενώ στο επόμενο λεπτό η Παπανικολάου έφερε ισοφάρισε για την ομάδα της Πάφου, επίσης με τρίποντο (39-39).

Στην τελευταία περίοδο ο ΑΠΟΠ ανέβασε τη διαφορά στο +11 στο 32’ με τις βολές της Θεμιστοκλέους (58-47). Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα διατηρούσε το προβάδισμα και πήρε τι νίκη με 66-55.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-14, 32-30, 54-50, 66-55

ΑΠΟΠ (Νταϊάνα Αγαπίου): Παναγιωτίδη 2, Παπανικολάου 8 (1), Ευσταθίου 22 (1), Κουκλάδα 8, Θεμιστοκλέους 24, Λουκαϊδου, Θεότη, Μακρή, Τσέλεπου, Σιαηλή, Ηλίεβα 2

Moufflons (Nemanja Bjedov): Πάγκαλος 8 (1), Ιωάννου 5 (1), Πουσιάπακε 8 (2), Κινάνη 4, Meadows 27 (2), Σπυρίδου, Πέτρου, Μομτζιάν 2, Παπαγιάννη 1