Με πολυφωνία στην επίθεση «πάτησε» τον Αχιλλέα η ΑΕΚ!

Με το δεξί μπήκε η Πετρολίνα ΑΕΚ στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών για τη σεζόν 2024-25 (σ.σ. στην πρώτη αγωνιστική είχε αναβληθεί το παιχνίδι της), κερδίζοντας για τη 2η αγωνιστική της διοργάνωσης, με 93-69 τον Αχιλλέα Καϊμακλίου, που επίσης έδωσε τον πρώτο του αγώνα στη φετινή περίοδο αφού στην πρεμιέρα είχε ρεπό.

Έξι καλαθοσφαιριστές των νικητών πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων με πρώτο σκόρερ τον Amir Jahi Bell με 15 πόντους και δεύτερο τον Χρήστο Λοϊζίδη με 12 πόντους.

H Πετρολίνα ΑΕΚ έκανε δυναμική αρχή με σερί δέκα πόντων που ολοκληρώθηκε με τη συμπλήρωση τρεισήμισι λεπτών με το καλάθι του Hunt. Ο Αχιλλέας μείωσε και στο 6' βρέθηκε έναν πόντο πιο πίσω μετά τη βολή του Rollins (11-12), ενώ στο 7' με το τρίποντο του Rucker ισοφάρισε σε 14-14. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έφτιαξαν εκ νέου μία διαφορά, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με τρίποντο του Σιμιτζή που τους έφερε μπροστά με οκτώ πόντους (14-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πέτυχαν τον πρώτο πόντο με βολή του Jones (15-22) στα πρώτα δευτερόλεπτα, με τους «κιτρινοπράσινους» στη συνέχεια να έχουν σερί πέντε πόντων και στο 11' ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (15-27) μετά το δίποντο του Nottage. Διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου που έκλεισε με τις δυο βολές τoυ Bell που διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου ημιχρόνου (33-50).

Το συγκρότημα της Λάρνακας άνοιξε τις αποστάσεις στο δεύτερο ημίχρονο. Έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά να φθάνει στους 28 πόντους (48-76), ενώ στο φινάλε της αναμέτρησης η διαφορά μειώθηκε κατά τέσσερις πόντους (69-93).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-22, 33-50, 48-76, 69-93