Εντός έδρας νίκη για τον Αχιλλέα Καϊμακλίου

Την τέταρτη νίκη του πέτυχε ο Αχιλλέας Καϊμακλίου  επικρατώντας με 84-71 του ΑΠΟΠ, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Koρυφαίος για τους νικητές ο Jeremy Smith 35 πόντους, 3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Στο 3' με το καλάθι του Smith ο Αχιλλέας Καϊμακλίου είχε προβάδισμα επτά πόντων (9-2), με τον ΑΠΟΠ στη συνέχεια να φτιάχνει σερί εννέα πόντων και στο 5' με το τρίποντο του Πορφυρίδη μπήκε μπροστά (9-11). Ακολούθησε εναλλαγή στο σκορ και στο τελευταίο λεπτό, ένα τρίποντο του Perry για τους φιλοξενούμενους και ένα δίποντο του Smith για τους γηπεδούχους έφεραν την ισοπαλία 18-18.

Νέο τρίποντο απο τον Perry στο 13' έβαλε μπροστά τον ΑΠΟΠ με δύο πόντους (25-27). Ακολουθήσει σερί 12 πόντων για τον Αχιλλέα Καϊμακλίου που στο 16' με το τρίποντο του Shabazz είχε διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (37-27), ενώ άλλο ένα τρίποντο από τον ίδιο λίγα δευτερόλεπτα αργότερα έφερε τη διαφορά στους 13 (40-27). Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που έκλεισε με λέι απ του Perry, η απόσταση μεταξύ των δυο ομάδων ήταν στους εννέα (48-39).

Στο 24' η ομάδα της Πάφου πλησίασε στους έξι με το καλάθι από τον Perry (52-46), με τις βολές του Shabazz να ανοίγουν ξανά την ψαλίδα του σκορ σε διψήφιο αριθμό (63-52) δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι τελευταίοι πόντοι της περιόδου ήταν από πλευράς Πάφου με το δίποντο από τον Rogers (67-55).

Η διαφορά διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο με τον Αχιλλέα Καϊμακλίου να πετυχαίνει έναν πόντο περισσότερο (17-16) και να παίρνει το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 84-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18, 48-39, 67-55, 84-71