Μεγάλη νίκη για την ΑΕΛ κόντρα στην KK Plevlja

Με 93-42 πήρε την εκτός έδρας νίκη επί της KK Pljevlja η Payabl EKA ΑΕΛ BC  στην Delasport Balkan League, με κορυφαίο τον Shepherd που πέτυχε 15 πόντους και 1 τρίποντο.

Η ΑΕΛ ήταν η καλύτερη από την αρχή του αγώνα, ξεκινώντας επιθετικά τον αγώνα. Προηγήθηκαν με 9-0 στο 3’. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 13-3 με εύστοχες βολές του Murphy ενώ η διαφορά αυξήθηκε στο +15 στο 7’ με τις βολές του Shepherd (22-7).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «γαλαζοκίτρινοι» Λεμεσού συνέχιζαν το δυνατό τους παίξιμο και τη διαφορά να φτάνει στο +28 με το τρίποντο του Flowers για το 30-12. Το ημίχρονο έληξε σε 50-24.

Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που συνέχιζε να ελέγχει τον αγώνα. Η Pljevlja μείωσε σε 78-36 με το τρίποντο του Veskovic. Η ομάδα της Λεμεσού δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους να μειώσουν τη διαφορά και να απειλήσουν και πήραν το ροζ φύλλο αγώνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-10, 50-24, 72-33, 93-42

Payabl. EKA ΑΕΛ (Κάλια Παπαδοπούλου): Μάρκου 2, Mc Clure 3 (1), Shepherd 22 (3), Γεωργίου 15 (1), Henry 3 (1), Βάκης 6 (2), Μύθιλλος 8 (2), Εύζωνας 7 (1), Makuoi 12, Χριστοφίδης.

KK Pljevlja: Alickovic 8, Pauline, Jelovac, Tanovic, Cerovic 1, Veskovic 10 (3), Pekovic, Lacmanovic 9 (2), Boskovis, Bulatovic, Pavlovic 9 (1), Murphy 5