Άνετη επικράτηση και συνεχίζει το αήττητο ο Κεραυνός

Νέα νίκη πέτυχε ο Κεραυνός που επικράτησε με στον εκτός έδρας αγώνα επί της Ένωσης, με τον Πασσιαλή να αναδεικνύεται MVP της αναμέτρησης (18 πόντοι και 7 ριμπάουντ).

Αν και η Ένωση προηγήθηκε στα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα με τρίποντο του Χαραλάμπους (3-0), ο Κεραυνός γύρισε το σκορ με 4-3 στο 3’. Στο 7’ ο Φίλιππος Τίγκας ευστόχησε σε δύο βολές για το 18-7. Στο ίδιο λεπτό οι γηπεδούχοι με τον Cheeseman μείωσε σε 18-9, με τους φιλοξενούμενους να μην τους επιτρέπουν να ξανασκοράρουν μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (9-28).

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Στροβόλου μπήκε ακόμη πιο δυναμικά, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +16 στο 13’. Οι παίκτες του Τρισόκκα μείωσαν στο επόμενο λεπτό σε 35-13, όμως ο Κεραυνός ήταν πιο επιθετικός με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 17-58.

Η ομάδα του Παραλιμνίου προσπάθησε να μπει πιο επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Adger να πετυχαίνει 8 πόντους μέχρι το 23’ για να διαμορφώσει το 25-60. Ο Κεραυνός διατηρούσε το προβάδισμα και με το τρίποντο του Στυλιανού στο 28’ το σκορ έφτασε στο 72-35 για τους φιλοξενούμενους.

Οι ερυθροκίτρινοι συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, παίρνοντας την εκτός έδρας νίκη με 97-43.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-28, 17-58, 39-78, 43-97