«Διπλό» του Απόλλωνα επί της Ένωσης

Tη δεύτερη νίκη του στη φετινή σεζόν πέτυχε ο Απόλλωνας κερδίζοντας εκτός έδρας την Ε.Ν. Παραλιμνίου με 92-72 , στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League.

Με τρίποντα των Williams και Gill και ένα λέι απ του πρώτου ο Απόλλωνας προηγήθηκε με οκτώ πόντους (0-8) στο 3', ενώ στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου το δίποντο του Gill έφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (2-12). Η διαφορά έφθασε μέχρι και τους 17 πόντους (7-24) με το καλάθι του Williams λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, που ολοκληρώθηκε μετά από τρίποντο του Αλεξάνδρου (10-24) για την Ένωση.

Oι γηπεδούχοι μπήκαν με σερί επτά πόντων στο πρώτο λεπτό του δεύτερου δεκαλέπτου με δυο λέι απ από τους Adger και Arram και τρίποντο του Αλεξάνδρου (17-24), ενώ με τρίποντο του πρώτου στο 12' μείωσαν στους τέσσερις (22-26). Ακολούθησε σερί 14 πόντων για τους «γαλάζιους» που σταμάτησε με τρίποντο του Ηλιάδη (22-40). Στο 18' η διαφορά έφθασε τους 22 πόντους με το καλάθι του Bowen (27-49), με το πρώτο ημίχρονο να κλέίνει με νέο τρίποντο από τον Ηλιάδη (34-54).

Οι φιλοξενούμενοι σφράγισαν το δεύτερο συνεχόμενο ροζ φύλλο τους στο δεύτερο ημίχρονο, κατά τη διάρκεια του οποίου η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα καθώς στο τρίτο δεκάλεπτο η Ένωση πέτυχε έναν πόντο περισσότερο (21-20), ενώ στην τέταρτη περίοδο ήταν η ομάδα της Λεμεσού που σκόραρε έναν πόντο παραπάνω (17-18). Έτσι το παιχνίδι έληξε με τον Απόλλωνα να παίρνει τη νίκη με 92-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-24, 34-54, 55-74, 72-92