Νίκη και απόλυτο για την Ανόρθωση κόντρα στον Αχιλλέα

Το τρία στα τρία έκανε η Ανόρθωση, η οποία επικράτησε στην Αίθουσα Αθλοπεδιών Αγίου Δομετίου του Αχιλλέα με 63-80, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Μπάσκετ Λιγκ. Η πρώτη περίοδος κύλησε χωρίς μεγάλες αυξομειώσεις στην απόδοση των δύο ομάδων. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με μικρή αντεπίθεση στο σκοράρισμα, αφού από το 13-14 υπέρ των γηπεδούχων έστειλε το αποτέλεσμα στο 16-21, χάρις τα lay up των Σκίνερ, Τέιλορ και τις εύστοχες βολές των Μουόσα και Τάλτον.

Μετά το ωραίο lay up του Vreeken στα 8:04 της 2ης περιόδου και τη μείωση σε 20-24 από τον Αχιλλέα, η Ανόρθωση έβγαλε σοβαρή αντίδραση και μέσα σ ένα τρίλεπτο έστειλε τον αγώνα στο 22-34. Καθοριστικά τα δύο καλάθια του Τάλτον και το τρίποντο του Βάρσου. Η ομάδα του Αρβανίτη μέχρι το ημίχρονο έριξε τη διαφορά στους 9(34-43).

Στην τρίτη περίοδο, ο Αχιλλέας ανέβηκε στα πρώτα λεπτά. Το lay up του Γουάτσον και το τρίποντο του Shabazz μείωσαν το Αμμοχωστιανό προβάδισμα στους 6 πόντους (39-45 στα 7:25). Το συγκρότημα του Τόνι Κωνσταντινίδη, ακολούθως «αφυπνίστηκε» και εκτόξευσε τη διαφορά στους 16 πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου (46-62). Οι κυανόλευκοι της Αμμοχώστου έκαναν ιδανική διαχείριση στη τελευταία περίοδο παίρνοντας το ροζ φύλλο, με 63-80. Εξαιρετικός ο Βάρσος για την «Κυρία», που πέτυχε 16 πόντους, έκανε μία τάπα και πήρε τρία ριμπάουντ. Μοιράζεται τον τίτλο του κορυφαίου με τον Τάλτον που είχε πολυεπίπεδη συνεισφορά, η οποία μεταφράστηκε σε 15 πόντους, 1 ριμπάουντ, 6 ασσίστ και 2 κλεψίματα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-21,34-43,46-62,63-80