Επικράτησε στις λεπτομέρειες η Πετρολίνα ΑΕΚ

Την πρώτη της νίκη πέτυχε η Πετρολίνα ΑΕΚ στον 3ο όμιλο της Regular Season του Europe Cup. Οι κιτρινοπράσινοι επικράτησαν της Ροστόκ Σίγουλβς με 78-76, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, όπως εξελίχθηκε.

Η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη μπήκε πολύ δυναμικά στο παρκέ του «Κίτιον», θέλοντας να καταστήσει σαφές ότι θα είχε το πάνω χέρι. Σχεδόν στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου (4:21) προηγήθηκε με 18-9, κυριαρχώντας το πρώτο εξάλεπτο. Ακολούθησε αντεπίθεση σκοραρίσματος, από την γερμανική ομάδα, η οποία της επέτρεψε να πάρει κεφάλι στο σκορ με 24-27, με την ολοκλήρωση της περιόδου.

Στη συνέχεια, τα καλάθια ήταν μοιρασμένα, μέχρι που η ΑΕΚ πήρε εκ νέου προβάδισμα me 38-36 χάρις το τρίποντο του Τούκι Μπράουν (3:33). Καθοριστικές οι επιτυχημένες βολές των Χόλινγκσγουορθ και Σιζόπουλου, πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια, οι οποίες έδωσαν τη δυνατότητα στην κυπριακή ομάδα να μείνει μπροστά στο σκορ με 46-45.

Η ισοφάριση για τους Σίγουλβς σε 60-60 ήρθε δύο λεπτά πριν ολοκληρωθεί η Τρίτη περίοδος. Μέχρι το τέλος της διεύρυναν το προβάδισμα τους στους 5 (60-65) Η ΑΕΚ δεν πανικοβλήθηκε. 8:49 ανέτρεψε και πάλι τα σε βάρος της δεδομένα, με lay up του Χόλινκσγουορθ και σημαντικό τρίποντο του Σιζόπουλου. Από κει και πέρα, το ροζ φύλλο ακροβατούσε σ’ ένα τεντωμένο σχοινί, στο οποίο κατάφερε το συγκρότημα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη να ισορροπήσει καλύτερα από την αντίπαλο. Ο Τούκι Μπράουν βγήκε μπροστά με τρίποντο, μείωσε σε 73-74(3:31), το lay up του Χόλινγκσγουορθ και το κάρφωμα του Τζόουνς έδωσαν προβάδισμα τριών πόντων στην ΑΕΚ.(2:15). Εν κατακλείδι η διαχείρηση από τον πάγκο και οι εύστοχες βολές του Μπράουν οδήγησαν τους κιτρινοπράσινους στην πρώτη ευρωπαϊκή επιτυχία τους στη Regular Season.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-27, 46-45, 61-65, 78-76