Νίκη για τον ΑΠΟΕΛ στην Παλλουριώτισσα

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ, στο Γυμνάσιο Παλουριώτισσας κόντρα στον Αχιλλέα Καϊμακλίου με 76-87, ξεκινώντας ιδανικά τη νέα σεζόν στην ΟΠΑΠ Μπάσκετ Λιγκ.

Η αρχή του αγώνα προϊδέαζε για το τι θα επακολουθούσε. Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα από πλευράς σκοραρίσματος των δύο ομάδων. Η διαφορά είχε διευρυνθεί μόνο μια φορά στους έξι κατά τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου (15-21 με το τρίποντο του Γιανναρά στο 1:52). O Aχιλλέας έφτασε κοντά στην ισοφάριση ξανά μετά την πρώτη (9-9) στα 48 δευτερόλεπτα (20-23) με το lay up του Vreeken, όμως ο ΑΠΟΕΛ επέκτεινε και πάλι τη διαφορά, κλείνοντας με το 22-25 το πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ίδιο μήκος κύματος και το δεύτερο δεκάλεπτο. Το επί μέρους σκορ 22-23 άλλωστε φανερώνει εκ νέου την εικόνα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν σχεδόν συνεχώς πόντο με πόντο. 8:40 πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου η ομάδα του Καϊμακλίου πέρασε μπροστά με 28-27 με το τρίποντο του Shabazz.

Τα δύο διαδοχικά τρίποντα από Vreeken και Grace, ακριβώς στα μέσα του δεκαλέπτου δεν έδωσαν καινούργια δεδομένα, αφού στο 34-34 ήρθε να προστεθεί το 37-37. Η διαφορά άνοιξε στους πέντε για τον ΑΠΟΕΛ με το τρίποντο του Blackmon στο δίλεπτο (40-45) και κάπως έτσι έφτασε το παιχνίδι στο ημίχρονο, με σκορ 44-48.

Η διαφορά για τους γαλαζοκίτρινους διευρύνθηκε για δεύτερη φορά στους έξι με το φλόουτερ του McKinnis στα 7:59 (46-52). Το lay up του Γιαννάρα, έδωσε το δεύτερο ορόσημο της περιόδου, στέλνοντας τη διαφορά στους 7 για πρώτη φορά στα μισά του δεκαλέπτου (49-56), ενώ με τον Blackmon ένα λεπτό και 52 δευτερόλεπτα πριν το τέλος επέκτεινε το προβάδισμα μέχρι και στους 9. Ο Αχιλλέας στη συνέχεια αντέδρασε καλύπτοντας το σχεδόν όλο, με δύο τρίποντα του Shabazz (59-62).

Η αντεπίθεση σκοραρίσματος που έκανε η ομάδα του Μιχάλη Αρβανίτη δεν είχε όμως την ανάλογη συνέχεια στην τελευταία περίοδο. Τα τρίποντα των Γιανναρά και Jacobs, έδωσαν γερό προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στα μέσα του δεκαλέπτου, ενώ ο Κύπριος guard με lay up και επιπρόσθετη βολή έστειλε τη διαφορά ξανά στους 9(73-82 στα 2:45) και το ροζ φύλλο στην «γαλαζοκίτρινη» αγκαλιά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-25, 44-48, 59-62, 76-87