Στην τελική φάση ο Κεραυνός με νίκη επί του Απόλλωνα

Ο Κεραυνός κέρδισε στο «Κώστας Παπαέλληνας» τον Dynatron Απόλλων με 96-71 κι έκανε το 3-0 στη σειρά της ημιτελικής φάσης της ΟΠΑΠ Basket League κι έτσι πήρε την πρόκριση για τους τελικούς της διοργάνωσης, όπου θα διεκδικήσει τον τίτλο απέναντι στην Πετρολίνα ΑΕΚ.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Deondre D' Ongeliq Burns με 21 πόντους, 2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Ο Dynatron Απόλλων έκανε αρχή στον αγώνα με τρίποντο του Παντούρη και δίποντο του Adway (0-5), με τον Κεραυνό να απαντάει με δικό του σερί πέντε πόνων με τρίποντο του Burns και καλάθι του Τίγκα. Ο τελευταίος με δυο βολές στο 5' έβαλε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ τους Στροβολιώτες με 10-8, με το σερί να φθάνει τους οκτώ πόντους έτσι με το λέι απ του Burns στο 7' προηγούνταν με 16-8. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους τέσσερις (20-16) με το καλάθι του Mitchell μισό λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου που έκλεισε με τρίποντο του Mishula (23-16).

Ο Mishula πέτυχε άλλο ένα τρίποντο στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (26-16). Στο 16' οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους έξι (35-29) με τις δύο βολές του Waterman, για να ακολουθήσει σερί 12 πόντων για τους «ερυθροκίτρινους» που στο 19' με δυο βολές του Thomas ήταν μπροστά με 47-29. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με καλάθι του Τίγκα που έφερε τη διαφορά στους 17 (51-34).

To συγκρότημα του Στροβόλου διατήρησε τις αποστάσεις ασφαλείας στο δεύτερο ημίχρονο, ανοίγοντας κι άλλο την ψαλίδα του σκορ στο δεύτερο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο την αύξησε κατά τρεις (20-17) πόντους και στο τέταρτο κατά πέντε (25-20) για να πάρει εν τέλει το ροζ φύλλο με σκορ 96-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-16, 51-34, 71-51, 96-71