Στα ημιτελικά του Κυπέλλου ο Απόλλωνας

Ο Απόλλων Century 21 έγινε η τέταρτη ομάδα που παίρνει πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Basket League, κερδίζοντας στην «Αίθουσα Παραλιμνίου» την Remedica EΝΠ με 71-70, μετά από ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ρίτσαρντ Ντόρσεϊ με 19 πόντους (15 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Η Remedica ΕΝΠ πέτυχε τους πρώτους πόντους στο παιχνίδι με βολή του Σολωμού και δίποντο του Φέργκιουσον παίρνοντας το προβάδισμα με 3-0 στο 1', με τον Απόλλωνα να φτιάχνει σερί εννέα πόντων και στο 4' το λέι απ του Μάρκου έκανε το 9-3 για τους γαλάζιους. Στο 6' ο Ρόμπινσον έβαλε ξανά μπροστά τους γηπεδούχους (10-9) κι έπειτα το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με λέι απ του Ίνγκραμ που έκανε το 15-14.

H εναλλαγή στο σκορ συνεχίστηκε μέχρι το 13', όταν με δύο βολές ο Σέπος έκανε το 20-20, ενώ ακολούθησαν άλλοι έξι πόντοι για την ομάδα της Λεμεσού που στο 16' βρέθηκε μπροστά με έξι πόντους (20-26), με τους «βυσσινί» να πετυχαίνουν την ανατροπή με τον Ρόμπινσον στο 17' με λέι απ να κάνει το 28-26. Στο 18' ο Ντόρσεϊ μείωσε σε 34-30, με τον Φέργκιουσον στη συνέχεια να πετυχαίνει πέντε πόντους και να ανοίγει τη διαφορά για την Ένωση σε 39-30 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η Ένωση μπήκε με καλάθι του Ρόμπινσον στο τρίτο δεκάλεπτο ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριμό (41-30). Ο Απόλλωνας μείωσε σε 41-40 με τη βολή του Ντόρσεϊ στο 23', ενώ στο 28' το τρίποντο του Σέπου έβαλε μπροστά τους γαλάζιους (53-55). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με δίποντο και μία βολή από τον Ρόμπινσον και η Ένωση προηγήθηκε με 59-57.

Στο 32' με το λέι απ του Γκόρντον τις δύο ομάδες χώριζε ένα τρίποντο (62-59), με τη διαφορά να αυξάνεται στο 37' και με τις βολές του Φέργκιουσον έγινε το 68-59. Η Ένωση κρατούσε το προβάδισμα μέχρι το 39'(70-66), όμως στη συνέχεια με δύο βολές του Τίγκα και άλλες τρεις του Χένρι ο Απόλλωνας πήρε τη νίκη με 71-70 και παράλληλα την πρόκριση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-14, 39-30, 59-57, 70-71