Κέρδισε την ΕΘΑ και προκρίθηκε ο Κεραυνός

Ο Κεραυνός πέρασε νικηφόρα από το στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία», κερδίζοντας με 78-67 την ΕΘΑ και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Basket League.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Αντρέ Γουίλιαμσον με 22 πόντους (10 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Στο 7' ο Χάντσον έκανε το 14-10 για την ΕΘΑ, με τον Κεραυνό με καλάθια των Στυλιανού και Ρόρι να ισοφαρίζει (14-14) στο 8'. Οι γηπεδούχοι στο 9' με τρίποντο του Ιγνατόφσκι πήραν κεφάλι στο σκορ 19-16, ενώ με το λέι απ του Χάντσον στην έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (21-16).

Στην υπόλοιπη διάρκεια της δεύτερης περιόδου το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια. Στο 19' το τρίποντο του Κυριακίδη για τους γηπεδούχους έφερε την ισοφάριση 36-36, με τον Κεραυνό να ολοκληρώνει το πρώτο ημίχρονο με δύο καλάθια του Γουίλιαμσον και πήρε κεφάλι στο σκορ με τέσσερις πόντους (36-40).

Στο 25' οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Στυλιανού πήραν προβάδισμα με διψήφιο αριθμό πόντων (42-52), ενώ ο Κεραυνός κρατούσε τη διαφορά στους οκτώ (53-61) στο 29' με το δίποντο του Ρόρι. Η ΕΘΑ πέτυχε δύο τρίποντα πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με τον Πουλλίτα και τον Κ. Ορφανό και μείωσε σε 61-59.

H EΘΑ μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με καλάθι του Χάντσον ισοφαρίζοντας σε 61-61, με τον Κεραυνό στη συνέχεια να φτιάχνει σερί επτά πόντων και με το δίποντο του Κινγκ στο 33' έκανε το 68-61 για την ομάδα του Στροβόλου. Από εκείνο το σημείο οι «ερυθροκίτρινοι» κρατήθηκαν μπροστά στο σκορ και πήραν τελικά την πρόκριση με νίκη 78-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 36-40, 59-61, 67-78