Διπλό της Ομόνοιας επί της ΑΕΛ

Την έβδομη της νίκη πέτυχε η ΕΑΣ Ομόνοια, επικρατώντας εκτός έδρας της ΑΕΛ με 71-52, σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 17η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League.

Με το διπλό αυτό η ομάδα της Λευκωσίας έφθασε τους 21 βαθμούς σε 14 αγώνες και ισοβαθμεί στην έκτη θέση με τον ΑΠΟΠ, ο οποίος έχει αγώνα περισσότερο. Για την ΑΕΛ ήταν η 15η ήττα σε 16 παιχνίδια και παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 17 βαθμούς.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Νικ Γκαρθ με 23 πόντους (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Στο 7'η Ομόνοια με το δίποντο του Τσάφι πήρε προβάδισμα οκτώ πόντων (5-13). Στο 9' η ΑΕΛ με τρίποντο του Γκάντια-Ρόσα μείωσε στους έξι (10-16). Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου με το αποτέλεσμα (12-18) να διαμορφώνεται μετά από καλάθια των Πηλακούτα για τους «πράσινους» και Απολγουάιτ για τους «γαλαζοκίτρινους».

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την απόσταση από την αντίπαλό τους σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου. Η ΑΕΛ στο 17' πλησίασε στους τρεις (26-29) μετά από δύο βολές του Απολγουάιτ, ενώ η ίδια διαφορά ήταν και στο 18’ (28-31). Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με δύο καλάθια των Γεωργακούδη και Γκαρθ, που έκαναν το 35-28 για την Ομόνοια.

Στο 22΄μετά από τρίποντο του Γκάντια-Ρόσα, τις δύο ομάδες χώριζε διαφορά τριών πόντων (34-37), με την Ομόνοια στο 25' να ανοίγει την ψαλίδα του σκορ σε διψήφιο αριθμό (37-47). Οι γηπεδούχοι με τρεις βολές του Γκάντια-Ρόσα πλησίασαν στους πέντε (42-47) στο 28', ενώ μισό λεπτό πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο Πιττάκας με τρίποντο μείωσε ακόμη περισσότερο (47-49). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με το λέι απ του Γκαμπλ, που έκανε το 51-47 για τους «πράσινους».

Στα αρχικά στάδια του τέταρτου δεκαλέπτου η πλάστιγγα έγειρε προς την πλευρά των φιλοξενουμένων καθώς με σερί 12 πόντων ανέβασαν το σκορ στο 63-47 στο 36'. Συνολικά στην τέταρτη περίοδο η Ομόνοια πέτυχε 15 πόντους περισσότερους (20 εναντίον 5) και έτσι πήρε το διπλό με τελικό σκορ 71-52.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-18, 28-35, 47-51, 52-71