Με το δεξί στη νέα χρονιά ο ΑΠΟΠ, κέρδισε τον ΑΠΟΕΛ

Mε το δεξί μπήκε στο 2021 ο ΑΠΟΠ κερδίζοντας εντός έδρας, με 78-66 τον ΑΠΟΕΛ, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Για τους νικητές ήταν το πέμπτο ροζ φύλλο σε 14 αγώνες και έφθασαν τους 19 βαθμούς, ισοβαθμώντας πλέον με το συγκρότημα της Λευκωσίας, με τις δύο ομάδες να καταλαμβάνουν την πέμπτη και την έκτη θέση.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Κούρτνεϊ Πίγκραμ με 28 πόντους (7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασσίστ). Εξαιρετική εμφάνιση για τον ΑΠΟΠ πραγματοποίησαν, επίσης, οι Άθως Δημητρίου (19 πόντοι, 2 τρίποντα, 15 ριμπάουντ, 2 ασσίτ) και ο Γουάλεϊ Τρίστιν (14 πόντους, 2 τρίποντα, 16 ριμπάουντ και 4 ασσίστ).

O AΠΟΕΛ πέτυχε τα πρώτα καλάθια στον αγώνα με τους Γκίλμπερτ και Λοϊζίδη (0-4), με τον ΑΠΟΠ να απαντά με τρίποντο και λέι απ από τον Πίγκραμ (5-4). Στο υπόλοιπο μέρος του πρώτου δεκαλέπτου το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τους «γαλαζοκιτρίνους» να έχουν διαφορά ενός πόντου (19-20) με την ολοκλήρωσή του.

Στο 13' οι γηπεδούχοι μετά από δύο διαδοχικά τρίποντα από τους Δημητρίου και Γουάλεϊ μπήκαν μπροστά (26-24), με τον Κοιλαρά λίγα δευτερόλεπτα αργότερα με τον ίδιο τρόπο να βάζει εκ νέου σε θέση οδηγού την ομάδα της Λευκωσίας (26-27). Έπειτα οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (32-37).

Στο 24΄ το δίποντο του Κούνα έκανε το 43-38 για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Πίγκραμ να πετυχαίνει δύο σερί τρίποντα και να δίνει προβάδισμα (44-43) στον ΑΠΟΠ στο 25', ενώ με καλάθι του Γουάλεϊ κι άλλο ένα τρίποντο του Πίγκραμ η διαφορά έφθασε τους έξι πόντους (49-43) στο 26΄.

Ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο Δημητρίου με λέι απ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (55-45), για να μειωθεί στο τέλος της περιόδου κατά δύο (57-49). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πέτυχαν τέσσερις πόντους περισσότερους (21 έναντι 17) και πήραν το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 78-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 32-37, 57-49, 78-66