Διπλό του Κεραυνού στη Λεμεσό

Με νίκη του Κεραυνού στην έδρα της ΑΕΛ σημαδεύτηκε ο πρώτος αγώνας της ΟΠΑΠ Basket League για το 2021. Οι «ερυθροκίτρινοι» κέρδισαν με 83-55 στο «Νίκος Σολομωνίδης» τους «γαλαζοκίτρινους», στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Στροβόλου έφθασε τους 24 βαθμούς και ανέβηκε στην πρώτη θέση, περιμένοντας τα αποτελέσματα των αγώνων των υπόλοιπων ομάδων.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Αχμάντ Ρόρι με 23 πόντους (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Στο πρώτο πεντάλεπτο του παιχνιδιού το προβάδισμα άλλαζε χέρια, με τον Κεραυνό μετά τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου με τρεις πόντους του Γουίλιαμσον και ισάριθμους του Μιχαήλ να φτιάχνει διαφορά πέντε πόντων (9-14), όσους ήταν και στο τέλος της περιόδου (14-19).

Στο 12' με το δίποντο του Κινγκ ο Κεραυνός άνοιξε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (14-24), με τους «γαλαζοκιτρίνους» να πλησιάσουν μέχρι το 17', όταν ο Τομπάζος με τρίποντο μείωσε 24-23. Οι φιλοξενούμενοι κρατήθηκαν μπροστά στο σκορ και με σερί οκτώ πόντων στο 16' πέτυχαν το 32-23, ενώ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου τις δύο ομάδες χώριζε απόσταση 13 πόντων (28-41).

Στο 27' με τρίποντο του Ρόρι, η ομάδα του Στροβόλου αύξησε το υπέρ της προβάδισμα (40-60), ενώ στο 28' μετά από δύο σερί λέι απ του ίδιου καλαθοσφαιριστή η διαφορά έφτασε τους 24 πόντους (40-64). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 67-47. Στην τέταρτη περίοδο ο Κεραυνός πέτυχε διπλάσιο αριθμών πόντων από την ΑΕΛ (16-8) και πήρε το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 83-55.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-19, 28-41, 47-67, 55-83