Εκτός έδρας νίκη για τον Απόλλωνα

Με νίκη έκλεισε τις υποχρεώσεις της για το 2020 η Remedica ΕΝΠ, η οποία πέτυχε πολύ σημαντική εκτός έδρας επιτυχία, επικρατώντας του Απόλλωνα στη Λεμεσό με 82-72, σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος του αγώνα αναδείχθηκε ο Ντάλαν Άνκραμ με 21 πόντους (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Οι «βυσσινί» είχαν εντυπωσιακό ξεκίνημα στο παιχνίδι, όπου μέχρι το 6’ ήταν μπροστά στο σκορ με 20-0, ενώ με το τέλος της περιόδου το σκορ πήγε στο 34-6. Στη β’ περίοδο ο Απόλλωνας παρουσιάστηκε βελτιωμένος. Στο 16:15 οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά στους 16 πόντους, ωστόσο η ομάδα του Μιχάλη Κακιούζη αύξησε την διαφορά στο +22 στο ημίχρονο (48-26).

Στην γ’ περίοδο οι «γαλάζιοι» είχαν ελαφριά υπεροχή. Στο 25’ το σκορ οδηγήθηκε στο 58-37, ενώ με την λήξη της περιόδου η Ένωση Νέων Παραλιμνίου ήταν μπροστά με 65-49. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Φώτη Τακιανού με το σκορ να ήταν στο 70-61 στο 35’. Δυόμιση λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, ο Γκόρντον με τρίποντο μείωσε σε 77-68 για τον Απόλλων. Ακολούθησαν πέντε πόντοι για την ΕΝΠ (από δύο Ρόμπινσον-Φέργκιουνσον, ένα ο Παπαδόπουλος), ενώ πριν το τέλος του αγώνα ο Άλεν με τέσσερις πόντους μείωσε σε 82-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 6-34, 26-48, 49-65, 72-82