Πράσινο το αιώνιο ντέρμπι

Στις νίκες επέστρεψε η Ομόνοια, καταγράφοντας την τέταρτη επιτυχία της, επικρατώντας του ΑΠΟΕΛ με 74-66, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιώργος Τρετιακόβ με 12 πόντους (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Στο 2' ο ΑΠΟΕΛ με βολή του Ηλιάδη ήταν μπροστά με έναν πόντο (4-5), με την Ομόνοια να ισοφαρίζει με βολή του Τσάφι. Έπειτα οι «πράσινοι» πήραν το προβάδισμα με τρίποντο του Γκαρθ (8-5) κι έκλεισαν προηγούμενοι το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά τριών πόντων (21-18).

Στα μισά της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 28-28, με την Ομόνοια να απαντά με πέντε συνεχόμενους πόντους από τον Γκαρθ και να ξανά παίρνει κεφάλι στο σκορ με 33-28 στο 16'. Ενάμιση λεπτό πριν από την ολοκλήρωση του δεύτερου δεκαλέπτου αυξήθηκε η απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων (42-30), με τους «γαλαζοκιτρίνους» να μειώνουν κατά έξι πόντους (42-36) μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ΑΠΟΕΛ κάλυψε τη διαφορά στα αρχικά στάδια του τρίτου δεκαλέπτου και στο 23' με το καλάθι του Ηλιάδη έφερε το παιχνίδι στα ίσα (45-45), ενώ ο ίδιος παίκτης έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους (45-47). Στη συνέχεια το σκορ εναλλασσόταν, με τους «γαλαζοκίτρινους» να έχουν προβάδισμα τριών πόντων δύο λεπτά πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου, η οποία έκλεισε με τη βολή του Τσάφι και το δίποντο του Τρετιάκοβ, που έφεραν το 57-57.

Οι «πράσινοι» μέχρι στο 34' έφτιαξαν διαφορά έξι πόντων (65-59), μετά το τρίποντο από τον Γεωργακούδη. Eνάμιση λεπτό πριν από το τέλος ο Κούνας με λέι απ μείωσε σε 69-66 για τον ΑΠΟΕΛ. Αυτοί οι πόντοι ήταν οι τελευταίοι για τους φιλοξενούμενους, με την Ομόνοια να πετυχαίνει άλλους πέντε και να φτάνει στο τελικό 74-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-18,  42-36, 57-57, 74-66