Με μπροστάρη τον Ελευθερίου «διπλό» επί του Απόλλωνα

Το ένατο ροζ φύλλο πήρε ο Απόλλων Century 21, επικρατώντας με 95-64 του ΑΠΟΠ, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ραφαήλ Ελευθερίου με 15 πόντους (7 ριμπάουντ, 7 ασσίστ).

O ΑΠΟΠ ξεκίνησε με πέντε πόντους του Γουάλεϊ στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Απόλλωνα να παίρνει προβάδισμα στο 5′ με το καλάθι του Γκόρντον (11-9). Οι «γαλάζιοι» ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας διαφορά οκτώ πόντων (26-18).

Στο 17′ με το δίποντο του Μπάκερ η ομάδα της Λεμεσού άνοιξε την ψαλίδα του σκορ στους 21 πόντους (45-24), όσους ήταν και δευτερόλεπτα πριν από το τέλος (51-30) του δεύτερου δεκαλέπτου. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το καλάθι του Ουάσινγκτον που έκανε το 51-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Απόλλωνας αύξησε το υπέρ του προβάδισμα κατά δύο πόντους (76-55), ενώ στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η διαφορά έφτασε τους 31 (95-64).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-18, 51-32, 76-55, 95-64

Απόλλων Century 21 (Φώτης Τακιανός): Γκόρντον 20, Άλλεν 20, Ελευθερίου 15, Μάρκου 9 (3), Μπάκερ 10 (1), Γεωργίου 11 (1), Τίγκας 7 (1), Σέπος 3 (1)

ΑΠΟΠ (Μάρκος Ασωνίτης): Ουάσινγκτον 10 (1), Κωστή 9 (3), Δημητρίου 6 (2), Γουάλεϊ 18 (3), Πίγκραμ 9 (1), Πασιαλής 8, Σταύρου 4, Πορφυρίδης, Γρίβας, Ξενοφώντος, Πολεμίτης