Νίκη στην παράταση για τον Απόλλωνα

Το όγδοο ροζ φύλλο του πανηγύρισε ο Απόλλων Century 21, κερδίζοντας στο Στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία, στην παράταση με 73-72 την ΕΘΑ, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Μάρκου με 18 πόντους (4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασσίστ).

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Απόλλωνα με σερί έξι πόντων να κάνει το 9-8 του 7' σε 14-9 υπέρ του στο 8’. Η διαφορά των πέντε πόντων διατηρήθηκε και στο τέλος της πρώτης περιόδου (11-16).

Οι «γαλάζιοι» στο 15', μετά από τρίποντο του Μάρκου, βρέθηκαν μπροστά με διψήφιο αριθμό πόντων (16-28), με την ομάδα της Έγκωμης να απαντάει με σερί εννέα πόντων και στο 17' με τη βολή του Γιούινγκ μείωσε σε 25-28. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου το συγκρότημα της Λεμεσού είχε προβάδισμα έξι πόντων (28-34).

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου ο Απόλλωνας, με καλάθι του Γκόρντον, ανέβασε τη διαφορά (28-36), όμως αυτή εξανεμίστηκε με σερί επτά πόντων της ΕΘΑ (35-36). Στο 28' ο Μάρκου πέτυχε τρίποντο και έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στον Απόλλωνα (42-48). Ακολούθησε ένα τρίποντο από τον ΜακΝίλ για την ΕΘΑ και δίποντο του Μπάκερ για τους «γαλάζιους», έτσι η τρίτη περίοδος βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 50-45

Στο 35' ο Απόλλωνας είχε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (56-60), με την ΕΘΑ να πετυχαίνει ανατροπή και στο 38' προηγήθηκε με 65-60. Η ομάδα της Έγκωμης, ενάμιση λεπτό πριν από την ολοκλήρωση του αγώνα ήταν μπροστά με 67-61, με τον Απόλλωνα να πετυχαίνει έξι σερί πόντους, να κάνει το 67-67 και να στέλνει τον αγώνα στην παράταση. Στην πεντάλεπτη παράταση οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν έξι πόντους έναντι πέντε των γηπεδούχων και πήραν το ροζ φύλλο με σκορ 73-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-16, 28-34, 45-50, 67-67, 72-73