Διπλό για τον Κεραυνό κόντρα στον ΑΠΟΕΛ

Την έβδομη του νίκη στη φετινή σεζόν πέτυχε ο Κεραυνός, κερδίζοντας στο Λευκόθεο τον ΑΠΟΕΛ με 82-71, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Αντρέ Γουίλιαμσον με 19 πόντους (7 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Στο 3' ο ΑΠΟΕΛ πήρε το προβάδισμα (7-6) μετά από τρίποντο του Κοιλαρά, με τον Κεραυνό να απαντάει με τον ίδιο τρόπο με τον Στυλιανού και να μπαίνει μπροστά (7-9) στο 6'. Το σερί της ομάδας του Στροβόλου έφτασε τους δέκα πόντους και στο 7' η διαφορά έφθασε τους εννέα (7-16). Στο 9' με τις δύο βολές του Ροζέλ ανέβηκε στους 12, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με το τρίποντο του Παπαμιχαήλ που μείωσε εκ νέου στους εννέα (12-21).

Στο 17' οι γηπεδούχοι με το δίποντο του Γκίλμπερτ πλησίασαν στους τρεις πόντους (33-36), με τον Κεραυνό στη συνέχεια να απαντάει με τρίποντο του Ροζέλ (33-39). Η δεύτερη περίοδος έκλεισε με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από 23 πόντους, έτσι η διαφορά έμεινε αναλλοίωτη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «ερυθροκίτρινοι» πέτυχαν έξι πόντους περισσότερους από τους «γαλαζοκιτρίνους» και ανέβασαν τη διαφορά στους 15 (46-61).

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο και στο 33' το τρίποντο του Ηλιάδη έφερε τη μείωση στο 60-64. Στο 36' ο ΑΠΟΕΛ πλησίασε ακόμη περισσότερο, με τον Κούνα να ευστοχεί σε δεύτερο διαδοχικό τρίποντο και πλέον η απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν στο ένα καλάθι (68-70).

Ένα τρίποντο του Στυλιανού και το λέι απ του Ροζέλ αύξησαν ξανά τη διαφορά για τον Κεραυνό στους επτά πόντους (68-75). Ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος, ο Κούνας πέτυχε ακόμη ένα τρίποντο και έφερε το σκορ στο 71-75, με το παιχνίδι να γίνεται ακόμη πιο συναρπαστικό στο φινάλε. Η ομάδα του Στροβόλου τέλειωσε τον αγώνα με επτά σερί πόντους και πήρε το ροζ φύλλο με νίκη 82-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-21, 35-44, 46-61, 71-82