Χρυσαλάς: "Ελέγξαμε το παιχνίδι κυρίως από την άμυνα"

Στην πρώτη εκτός έδρας νίκη της, για το πρωτάθλημα της Β1' κατηγορίας έφθασε στο παιχνίδι που έδωσε την Κυριακή η ανδρική ομάδα της Ανόρθωσης.

Στην αναμέτρηση που έγινε στην αίθουσα του Δήμου Αγίου Δομετίου, νίκησε δίκαια το Διγενή ΝΒΑ στο προσφυγικό ντέρμπι με 72-43.

Η τελική διαφορά των 29 πόντων, αποτελεί σαφή απόδειξη για τη δίκαια επικράτηση της Ανόρθωσης.

Η νίκη αυτή θεωρείται σημαντική για την Ανόρθωση, όσον αφορά τη γενικότερη προσπάθεια επίτευξης των στόχων που έχει θέσει κατά τη φετινή αγωνιστική περίοδο και όχι μόνο αυτό. Θυμίζουμε ότι κατά την περασμένη αγωνιστική περίοδο, είχε ηττηθεί (με έναν πόντο διαφορά) κατά το αντίστοιχο εκτός έδρας παιχνίδι με το Διγενή.

Οι πόντοι και οι συμμετοχές της Ανόρθωσης: Ασωνίτης 1, Πόλτου, Τόρκαμ, Ερεμπενάγιε 18, Αντωνιάδης 8 (2), Κουκούνης 3 (1), Γιάλλουρος 4, Μαυρομμάτης 6, Παντούρης 19 (3), Χαραλάμπους 6, Χριστοφίδης 7 (1), Σιάντος.

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης με το Διγενή, το Τμήμα Επικοινωνίας της Ανόρθωσης μίλησε με τον προπονητή, Βασίλη Χρυσαλά, ο οποίος τόνισε τα παρακάτω:

«Ξεκινήσαμε πολύ καλά το παιχνίδι, με πολλή ενέργεια και σε άμυνα και σε επίθεση. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν ακολουθήσαμε στον ίδιο ρυθμό. Όμως καταφέραμε και ελέγξαμε το παιχνίδι από την άμυνα κυρίως. Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσήλωση την ενέργεια την θέληση και την ομαδικότητα που έδειξαν για να κερδίσουν το παιχνίδι. Συγχαρητήρια και στο Διγενή και του εύχομαι καλή συνέχεια».