Γαλάζιο το ντέρμπι της Λεμεσού

Ο Απόλλωνας ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της Λεμεσού απέναντι στην ΑΕΛ, όπου στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League επικράτησε στην έδρα του με 86-68. Κορυφαίος της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τζέφρεϊ Άλεν με 29 πόντους (2 τρίποντα, 15 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Πιο δυνατά ξεκίνησε στο παιχνίδι ο Απόλλων που μέχρι το 7:30 προηγήθηκε με 18-6. Στη συνέχεια η ΑΕΛ ανέβασε τον ρυθμό της και μείωσε σε 21-16 στο τέλος της περιόδου. Έως το 15’ το σκορ ήταν στο 28-23 υπέρ των «γαλάζιων», ωστόσο η ΑΕΛ κατάφερε και πάλι να μειώσει την διαφορά, με το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου να είναι στο 40-37.

Σε μεγάλο βαθμό ισορροπημένο ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο στα πρώτα στάδια του. Στο 26’ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 54-49 ενώ στο τέλος της περιόδου στο 63-54. Ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος στο τέταρτο δεκάλεπτο και κατάφερε έως το 35’ να φέρει την διαφορά στο +18 (78-60). Το τέλος του αγώνα βρήκε την ομάδα του Φώτη Τακιανού να πανηγυρίζει την νίκη με 86-68.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 40-37, 63-54, 86-68