Μεγάλη νίκη της ΕΘΑ επί της ΑΕΚ

ΕΘΑ και Πετρολίνα ΑΕΚ αναμετρήθηκαν στο «Τάσσος Παπαδόπουλος-Ελευθερία» στα πλαίσια της 4ης Αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τρέβορ Μάνουελ που πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 17 ριμπάουντ!

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με τρίποντο την αναμέτρηση, όμως οι γηπεδούχοι με ένα 7-0 σερί πήραν το προβάδισμα. Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει, όμως ο Γιούινγκ απαντούσε στα καλάθια των Σιζόπουλο, Παντελή και Σνάιντερ, ενώ ο ΜακΝιλ έγραψε το 27-23 της πρώτης περιόδου.

Η αφλογιστία των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά τις δεύτερης περιόδου, έδωσε την ευκαιρία στην ΑΕΚ να ισοφαρίσει (27-27), αλλά ο Γιούινγκ ήρθε και πάλι για να βρει τη λύση. Ο Αμερικανός κρατούσε την ΕΘΑ μπροστά σημειώνοντας τους 7 από τους 9 πόντους της ομάδας του (τους άλλους δύο, ο Κυριακίδης), μέχρι τα μισά της περιόδου (36-32). Σε εκείνο το σημείο, ο Νικόλας Παπαδόπουλος ζήτησε τάιμ-άουτ ώστε να ανακόψει τον αμερικανό. Εν μέρη τα κατάφερε και πήρε πάλι το προβάδισμα, χάρη στον Ογκμπέιντε και τον Σνάιντερ, που το κράτησε μέχρι το ημίχρονο (44-45).

Η ομάδα της Λάρνακας μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με διάθεση να «καθαρίσει» το παιχνίδι, με τον Ογκμπέιντε να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια, όμως οι Ιγκνατόφσκι και Χειμώνας κρατούσαν την ΕΘΑ κοντά στο σκορ (50-54 στα μισά της περιόδου). Η Πετρολίνα ΑΕΚ επέμενε και με τρίποντο του Σιζόπουλου και ακόμα ένα καλάθι του ασταμάτητου Ογκμπέιντε, ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (50-61). Παρόλα αυτά η ΕΘΑ δεν το έβαλε κάτω και με μπάζερ μπίτερ τρίποντο του Ανδρέα Χειμώνα, μείωσε στους 4 (60-64).

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι έγινε πραγματικό ντέρμπι. Οι τρεις αμερικάνοι της ΕΘΑ (ΜακΝίλ, Μάνουελ και Γιούινγκ) κρατούσαν την ομάδα τους μέσα στο παιχνίδι, ενώ Γιανναράς και Ογκμπέιντε σκόραραν για την ΑΕΚ. Το κάρφωμα του Γιούινγκ, ένα λεπτό πριν το τέλος, έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά με 4 πόντους. (80-76). Ο Σιζόπουλος αστόχησε σε τρίποντο και ο Μάνουελ «έγραψε» το τελικό αποτέλεσμα (82-76).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-23, 44-45, 60-64, 82-76.