Ελλάδα - Μεξικό 101-98: Έριξε 100άρα, είχε... θέματα στην άμυνα η Εθνική

Η Εθνική ομάδα άρχισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο τουρνουά «Ακρόπολις» επικρατώντας του Μεξικού με 101-98. Γρήγορο μπάσκετ, καλή κυκλοφορία της μπάλας, κυριαρχία στα ριμπάουντ, πολλές κατοχές αλλά και προβλήματα στην άμυνα για την ομάδα του Πιτίνο που έκανε το ντεμπούτο του ως ομοσπονδιακός.

Οι αγώνες στο τουρνουά «Ακρόπολις» αποτελούν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για τον Ρικ Πιτίνο να διαπιστώσει την αγωνιστική κατάσταση των παικτών του λίγες μέρες πριν από το εναρκτήριο ματς του Προολυμπιακού τουρνουά στη Βικτόρια με τον οικοδεσπότη Καναδά (30/6).

Με τον Σπανούλη, λοιπόν να μένει προληπτικά εκτός, τον Πρίντεζη να μένει εκτός 12άδας λόγω προβλήματος της τελευταίας στιγμής και τον Καλάθη να ενσωματώνεται μετά από το «Ακρόπολις», η Εθνική επικράτησε του Μεξικού, δείχνοντας καλά δείγματα στην επίθεση αλλά και προβλήματα στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού της και το περιφερειακό σουτ των Μεξικανών.

Ο αγώνας

Η Εθνική παρατάχθηκε με βασικούς τους Κώστα Σλούκα, Γιαννούλη Λαρεντζάκη, Χάρη Γιαννόπουλο, Ντίνο Μήτογλου και Γιώργο Παπαγιάννη κόντρα στο Μεξικό που επέμεινε στο μακρινό σουτ κόντρα στην ελληνική ομάδα. Με τους Μήτογλου, Σλούκα και Μποχωρίδη να αποτελούν σημεία αναφοράς στην επίθεση, η Ελλάδα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 26-20, σουτάροντας 8/12 δίποντα και κυριαρχώντας στα ριμπάουντ (12-4) απέναντι στους Μεξικανούς που είχαν 3/8 δίποντα και 3/8 τρίποντα.

Στη συνέχεια η ελληνική ομάδα συνέχισε να σουτάρει με καλά ποσοστά στο δίποντο, είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας, βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Σλούκα, τον Κατσίβελη και τον Μήτογλου, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο υπέρ της 52-44, σουτάροντας όμως 3/13 τρίποντα και υποχρεώνοντας τους Μεξικανούς σε 8 λάθη. Τα ριμπάουντ έκαναν τη διαφορά (21 η Ελλάδα, 9 το Μεξικό) για την Εθνική του Ρικ Πιτίνο που έδειξε πολύ καλά στοιχεία τουλάχιστον στην επίθεση, με γρήγορο ρυθμό.

Ακολούθως ο Χάρης Γιαννόπουλος ευστόχησε σε τρίποντο και ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 55-44 στο 21'. Η Εθνική πέρασε την μπάλα στη ρακέτα με τον Καββαδά, επιβάλλοντας τον ρυθμό της κόντρα στο Μεξικό που κρατούσε επαφή με το σκορ αφού εκμεταλλευόταν τα λάθη της ελληνικής άμυνας. Οι δυο ομάδες έπαιζαν ελεύθερο μπάσκετ στην τελευταία περίοδο, εκεί όπου ο Εστράδα ευστόχησε σε τρίποντο για το 80-76 στο 33'.

Ο Μήτογλου από τη γραμμή των βολών διαμόρφωσε το 94-81 στο 37' ενώ το Μεξικό έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει με τα τρίποντα του Μέντεζ, μειώνοντας αρχικώς 96-93 και σε 98-96 στα 20" για το φινάλε πριν ο Σλούκας σκοράρει με δύσκολη προσπάθεια για το 100-96 στα 11.5"! Ο διεθνής γκαρντ κλείδωσε τη νίκη από τη γραμμή των βολών για το 101-98 αφού το Μεξικό αστόχησε σε προσπάθεια για τρεις στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 52-44, 74-68, 101-98.